18 Temmuz 2015 17:52

Rizelinin bayram eğlencesi ‘Laz Ralli’ nefes kesti

Dikkaya köyünde önce bayramlaşan köylüler, daha sonra da, 'Laz Ralli' adını verdikleri etkinlikte tahta arabalarla yarıştı. Saatte 70 kilometre hıza ulaşan araçların bazıları takla attı, bazılarının da direksiyonu ve tekeri yerinden çıktı. Yarışlarda 3 kişi yaralandı.

Paylaş

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Dikkaya köyünde bayramlaşan köylüler, tekerlekli tahta arabalarla düzenlenen Laz Ralli yarışlarını izlemek için köy meydanında toplandı. Kadın, erkek, genç, yaşlı yaklaşık bin kişinin izlediği yarışlar için parkurunu daha iyi görmek isteyenler evlerinin balkon ve çatılarına çıktı. Minikler 250 metre, büyükler 500 metre ve gençler 1 kilometre yarışlarında, dik ve virajlı pistte 35 araç yarıştı. Yarış öncesi sürücülere, ‘Kaza yapmak, birbirine çarpmak yasaktır’ uyarısı yapıldı. Görevlinin kuru sıkı tabanca ile başlattığı yarışlarda ahşap araçlar saatte 70 kilometre hıza ulaştı. El yapması tahta arabaların bazıları takla attı, bazılarının da direksiyonu ve tekeri yerinden çıktı. Heyecanlı geçen yarışlarda 3 kişi yaralandı. Yaralılardan Hayrettin Karaman’a ambulansta müdahale edildi.

BİRİNCİYE KUPA VE SAMAN BALYASI
Gün boyu süren yarışlarda dereceye girenlere ödül olarak kupa ve saman balyası  verildi. Bu yıl düzenlenen etkinlikte, Laz Ralli Ağası da seçildi. Ankara Barosu avukatlarından Mustafa Karaman, okul alanının düzenlenmesi için 10 bin lira bağışlayınca 'Ağa' ilan edildi. Yarış ağası Karaman, zeminden 3 metre yükseklikte bir ağacın üzerine inşa edilen oturma alanından yarışlar izledi.

‘LAZTANG’ MODELİ İLGİ ÇEKTİ
Bu yılki Laz Ralli yarışlarında Laztang adı verilen tahta araba ilgi odağı oldu. Şener Korkut’un, Ford'un Mustang modelinden esinlenerek dizayn ettiği ve ‘Laztang’ adını verdiği tahta araba ile fotoğraf çektirmek isteyenler 10'ar lira ödedi. Şener Korkut, "Çocukluğumun hayali arabayı tahtadan yaptım. Çok güzel oldu” dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Cumartesi Anneleri: Bu ülkede bayramlar da yara almış

SONRAKİ HABER

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya ölüm tehdidi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa