18 Temmuz 2015 17:37

Cumartesi Anneleri: Bu ülkede bayramlar da yara almış

Bayramın ikinci gününde yine karanfil ve fotoğraflarla Galatasaray'da bir araya gelen Cumartesi Anneleri, 'Bir ülkede anneler devletin kaybettiği evlatlarının mezarını kalplerinde taşıyorsa, o ülkede bayramlar da yara almış demektir' dediler.

Paylaş

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışlarının 538'inci haftasında Galatasaray Meydanı'nda bir kez daha bir araya geldi. Eyleme, kayıp yakını olan HDP Gurup Başkan Vekili Pervin Buldan, HDP milletvekilleri Mithat Sancar ve Hüda Kaya, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ve çok sayıda kişi katıldı. "Failler belli kayıplar nerede?" pankartının önünde oturan Cumartesi Anneleri, kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını ve kırmızı karanfiller taşıdı. Bayramın 2'nci haftasında yapılan eylemde, 23 yıldır kapıp olan Hasan Gülünay'ın akıbeti soruldu.

Eylemde, 23 Şubat 1995'te gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız konuştu. Oğlunun kontra güçler tarafından kaybedilmesinin üzerinden 21 yıl geçtiğini ve sonrasında yaşanan tüm bayramları buruk yaşadığını dile getiren Yıldız, "Katliamcılar öldüler gittiler. Biz onların arkasında ne sevindik ne üzüldük" dedi. Evlatlarını ziyaret edecek mezarlarının olmamasının hüznüyle yaşadıklarını dile getiren Yıldız, "Biz de kaybettiğimiz evlatlarımızın mezarlarını bir bayram günü ziyaret etmek isterdik. Ancak ziyaret edeceğimiz bir mezar dahi yok" ifadesinde bulundu.

'BAYRAMDA ÇİÇEK BIRAKACAĞIMIZ BİR MEZAR YOK'
Ardından 12 Nisan 1981'de gözaltındayken kaybedilen Nurettin Yedigöl'ün kardeşi Muzaffer Yedigöl konuştu. Yedigöl, devletin kayıp yakınlarına katlettiklerinin kemiklerini dahi vermekten korktuğunu belirterek, "Bayramda çiçek bırakacağımız bir mezar yok" dedi.
Yedigöl'ün ardından 12 Eylül 1994'de Ankara'da gözaltına alınan ve akıbeti bilinmeyen Kenan Bilgin'in kardeşi İrfan Bilgin konuştu. Bilgin, mevsimler, yıllar demeksizin yakınlarının kemiklerini istediklerini belirterek, "Failler bulunsun ve yargılansın artık yeter" dedi.

'ANNELERİN SABIRLI DURUŞU BARIŞIN EN GÜZEL ÖRNEĞİDİR'
Eylemde konuşan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, hakiki adaletin barışla mümkün kılınabileceğinin altını çizerek, "Annelerimizin sabırlı duruşu, barış mücadelesinin en güzel örneğidir. Barış mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir" diye konuştu.

'ADALET KELİMESİ ÇOK LİBERAL KALIYOR'
Hasan Gülünay'ın kızı Deniz Gülünay ise katledenlerden hesap sorulunca adaletin yerini bulacağını dile getirerek, "Benim babam devrimci ve yurtsever biriydi" dedi. Gülünay, babasının akıbetini sormaktan ve adalet istemekten vazgeçmeyeceğini söyledi.

'BAYRAMLAR YARA ALMIŞ'
Ardından haftanın açıklamasını Cumartesi Anneleri adına Serpil Taşkaya okudu. Taşkaya, bayramda yine karanfillerle ve fotoğraflarla Galatasaray'da olduklarını belirterek, "Bir ülkede anneler devletin kaybettiği evlatlarının mezarını kalplerinde taşıyorsa, o ülkede bayramlar da yara almış demektir" dedi. Devletin 538 haftadır uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade eden Taşkaya, kaybedilenlerin azmettiricilerine yönelik koruma geleneğinin sürdürüldüğünü söyledi.
Taşkaya ardından Hasan Gülünay'ın hikayesini şu sözlerle aktardı: "1992 yılının Mayıs ayında Artvin İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda işkence ile öldürülen Ali Ekber Atmaca'nın üzerinden kendisiyle aynı mahallede oturan Hasan Gülünay'ın kimliği çıktı. Bu nedenle 32 yaşında, 4 çocuk babası Hasan Gülünay polis kayıtlarına geçti. Eşine bir süredir polis tarafından takip edildiğini söyleyen Hasan Gülünay, 20 Temmuz 1992 günü Tarabya'daki evinden işyerine gitmek üzere çıktı ve bir daha geri dönmedi. Hasan'la aynı tarihlerde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube'de sorguda olan bir tanık, yüzünü görmediği bir kişinin işkencede 'Ben Hasan Gülünay, beni gözaltında kaybetmeye çalışıyorlar' diye bağırdığını açıkladı."
Taşkaya bu açıklamaların ardından hem aile hem de tanıklık yapan kişinin yoğun bir polis baskısı ve tehdidiyle karşılaştığını belirterek, "Gülünay'ı kaybeden o dönemin tüm yetkilileri, onlar kolektif hafızamıza ve tarihe Hasan Gülünay'ı kaybedenler, kaybeden iklimi yaratanlar olarak geçecektir" ifadesinde bulundu. (DİHA)


HAKKARİ'DE HACI SALA’NIN AKIBETİ SORULDU

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 68. kez yapılan Dayîkên Şemîyê (Cumartesi Anneleri) eyleminde bir araya gelen kayıp yakını aileler 1987 yılında öldürülen Hacı Sala’nın faillerini sordu.

HDP Hakkari Kent Milletvekili Abdullah Zeydan ve Yüksekova Belediyesi Eş Başkanı Ruken Yetişkin’in de destek verdiği eylemde, Şengal'de yaşamını yitiren ve önceki gün cenazesi kitlesel olarak toprağa verilen HPG’li Maruf Yardımcı (Yılmaz Cilo) anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan İHD Yöneticisi Muhyettin Önal, annelerin yıllardır bayramları kutlayamadıklarını, katliamların ve asimilasyonun yaşanmaya devam ettiğini belirterek PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekti. Önal’ın ardından kitleye hitap eden HDP Milletvekili Abdullah Zeydan, yaşanan ölümleri hatırlattığı konuşmasında, kayıp yakını ailelerin yıllardır süren mücadelelerinin her zaman yanında olacaklarını belirterek, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin son bulması ve çözüm ve çatışmasızlık sürecinin devam etmesi çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından, 11 Temmuz 1987'den beri failleri kayıp olan Hacı Sala’nın kardeşinin anlatımlarının olduğu, okunan basın açıklamasında, Esendere’de (Bajirge) askere gitmek üzereyken vedalaşmak için gittiği akrabalarının köyünden, köyüne geri dönmek için yola çıkan Hacı Sala’nın yaklaştığı Güvenli (Şahı) köyünde ayağına asker tarafından kurşun sıkıldığı belirtilerek kan kaybından yaşamını yitiren Sala’nın faillerinin bulunması istendi. Sanat Sokağında ki eylem 5 dakikalık oturma eylemiyle sona erdi. (Yüksekova/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Akbil basmadılar' diye 4 gence silahla saldırdılar

SONRAKİ HABER

10 Ekim yargılamasında 'Cumhurbaşkanına hakaret' davası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa