Bayramlaşmaların gündeminde koalisyon vardı

Bayramlaşmaların gündeminde koalisyon vardı

Ramazan Bayramının ikinci gününde siyasi partilerin temsilcileri birbirleriyle bayramlaştı. Bayram ziyaretleri sohbet ortamında geçerken koalisyon, bayram sohbetlerinin de ana gündemi oldu.

AKP- CHP ziyaretinde Erdoğan’ın anayasal sınırları tartışılırken AKP- MHP ziyaretinde MHP, "Koalisyonu CHP ile yapın" dedi. HDP-CHP ziyaretinde de ‘AKP- CHP’ koalisyonu’ işaret edildi.

GÖRÜŞMELERDE ERDOĞAN’I TARTIŞTIRMAYACAKLARMIŞ
CHP Genel Merkezinde gerçekleşen AKP- CHP bayramlaşmasının gündemi ‘cumhurbaşkanlığı’ oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, “Cumhurbaşkanının daha fazla işe karışmasıyla halk bu işi daha fazla uzlaşmayla götürün dedi. Bu memleketin uzlaşmaya ihtiyacı var. Bir partinin ben çoğunluğu kazandım diye kendi düşüncesini dayatması doğru değil. İnşallah uzlaşmaya doğru gideceğiz.” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanına yönelik eleştirilere katılmadığını belirten Kaya ise Cumhurbaşkanının Anayasa dışında ne bir şey söylediğini, ne de yaptığını iddia etti.

MHP: KAPIYI KAPATMADIK
AKP-MHP ziyaretinde ise, MHP koalisyon görüşmelerine kapılarını kapatmadıklarını söyledi. Yine kırmızı çizgilerini hatırlattı ve o çizgiler çerçevesinde koalisyon yapılabileceğini söyledi. MHP heyetinde bulunan Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya “Biz kapıyı kapatmadık, araladık. O kapıyı açmanın yolu; PKK teslim olmalı, HDP, PKK ile arasına mesafe koymalı, Cumhurbaşkanı anayasal çizgide kalmalı” diye konuştu.

HDP’DEN 'KOLALİSYON GECİKMESİN' UYARISI
CHP- HDP bayramlaşması ise esprili geçti. Koalisyon bu görüşmede de ana gündemdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik “İnşallah olumlu şeyler olur. Hepimizin beklentisi budur. Bizim mesajımız tek. Vatan Partisi’ne ayrı, HDP’ye ayrı, AKP’ye ayrı değil. Sosyal demokrat bir parti olarak Kürtlerle beraber hep birlikte eşit vatandaşlık ilkelerinde bu memlekette huzur için güzel bir şekilde yaşamak istiyoruz. Sizin bu seçimlerde başarı ile çıkmanız hepimiz açısından mutluluk verici. Bağdat’ta 80 kişinin ölmesiyle sonuçlanan bombalı saldırıdan büyük üzüntü duydum. Terörün her şekline mutlaka karşı gelerek bölgede, ülkemizde diğer ülkelere demokrasi konusunda ilham olmalıyız.” şeklinde konuştu.
HDP PM Üyesi Ahmet Karataş ise sorunun çözümü konusunda CHP’den beklentilerinin daha fazla olduğunu söyledi. Çözüm sürecini AKP’nin başlatmasına karşın CHP’nin rolünün önemli olduğunu ifade etti. Özçelik de “Hep birlikte kafamızı sorunlara verip kiminle çözeceğimize çalışmak lazım.” dedi.
Peygamberin ‘Hayırlı işlerinizde acele ediniz, hayırlı işlerde acele edin.’ Hadis-i Şerif’i hatırlatan Ayhan Bilgen ise, bu koalisyonun hayırlı olduğu düşünülüyorsa bu işin fazla geciktirilmemesi temennisinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Temmuz 2015 07:40
www.evrensel.net