18 Temmuz 2015 20:38

Yaşam savunucularından Nuh’un çocuklarına mektup

Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Cudî Dağı'nda 3 gündür süren yangına dikkat çekerek, tüm yaşam savunucularına birlikte mücadele çağrısı yaptı. Akşam saatlerinde, çok sayıda kurum ve örgüt, ortak bir imza metni yayınladı.

Paylaş

Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Yeşilırmak Çevre Platformu, Ege Çevre ve Kültür Platformu, Fırtına İnsiyatifi, TÜMKÖYSEN, Kuzey Ormanları Savunması gibi kurum ve örgütler, Cudi Dağı'ndaki yangının ardından ortak bir imza metni yayınladılar.

"Nuh'un çocuklarına mektup" başlığıyla yayınlanan imza metninde şu ifadelere yer verildi:

"Gezi’de, Karadeniz yaylalarında, Karaburun’da, Cerattepe’de, Kazdağları’nda, Munzur’da yüreğimize düşen ateş; Cudi’de büyük bir yangına dönüştü. Günlerdir hepimizin gözleri önünde hektarlarca orman yandı. Yanan sadece ağaçlar değildi. Kaplumbağalar, keçiler, arılar, kuşlar, karıncalar, kelebekler dahil bütün bir ekosistem yok edildi.

Yangının kontrol altına alınmış olmasının artık hiçbir önemi yok.

İnsanlık tarihinin bilinen en büyük ekolojik anlatısı olan Nuh tufanından çıkışın adresi olduğuna inanılan kadim bir coğrafyanın bu şekilde yara alması, uygarlığımız için bir utanç kaynağı sayılmalı. Dünya denilen bu geminin dümenini ele geçiren kapitalist barbarlık, sömürü ve tahakküm düzeni ile emeğimizi ve doğamızı yok etmeye devam ediyor. Yeşilin ve kuş cıvıltılarının yerine kapkara bir dünya ve duman kokusu bırakarak.

Cudi’de taammüden ekolojik bir cinayet işlendi.

Orman ve Su İşleri Bakanı, Orman Genel Müdürü ve Şırnak Valisi olayın başta gelen sorumlularıdır. “Olayda can kaybı yok” diyen yetkililer, günlerdir bütün dünyanın gözü önünde bir ekolojik felaket yaşanırken olayı kasıtlı bir şekilde görmezden gelmiş daha sonra oluşmaya başlayan kamuoyu tepkisi karşısında göstermelik olarak yangın alanına birkaç iş makinesi göndererek sorumluluklarını gizleme çabası içine girmişlerdir. Yangın ancak yöre yurttaşlarının ve bölgedeki duyarlı belediyelerin gönderdiği araçlarla kontrol altında alınmaya başlanmıştır. Yangın söndürme helikopterleri ısrarla devreye sokulmamıştır.

Ekoloji mücadelesinin demokrasi ve barış mücadelesi ile birlikte verilebileceğine inanıyoruz. Doğal varlıkların askeri ve güvenlik politikalarının bir aracı olarak kullanılmasını, bir savaş aracına dönüştürülmesini asla kabul etmiyoruz. Bu yaklaşımın IŞID’ın Ortadoğu’nun ve bütün insanlığın ortak değerlerine uyguladığı vandalizmden hiçbir farkı yoktur.

Yangında can veren hayvanların çığlıkları, birer suç duyurusudur. İlgili tüm kamu görevlileri ile birlikte sorumluların yargı önüne çıkartılmaları için yöre halkı ile birlikte sürecin takipçisi olacağımızdan kuşkunuz olmasın.

Karıncanın kardeşi var.

Bu yangının ilk olmadığını ve dost elini uzatmakta zaman kaybettiğimizi biliyoruz. Ama Bergama köylülerinden bu yana derelerimizde, ovalarımızda, vadilerimizde, dağlarımızda ve kentlerimizdeki talana karşı verdiğimiz ekolojik direnişlerimizden geç de olsa öğrendik: Karıncanın, arının, kuşun kardeşi var.

Bu saatten sonra yok edilen orman ekosisteminin eski haline getirilmesi imkansız. Ancak doğal ortamda yaşanan tahribatın tespit edilmesi ve mümkün olduğu ölçüde rehabilite edilmesi için bu alanda uzman bilim insanlarından oluşan bağımsız bir heyetle çalışmalara başlıyoruz. Yörede seçilecek uygun bir alanda yaşanan bu ekolojik felaketin unutulmaması için ağaçlandırma kampanyası çağrısı yapıyoruz. En kısa sürede Silopi’de buluşacağız ve yok ettikleri her ağacın yerine daha fazlasını elele verip kardeşlik türküleri söyleyerek dikeceğiz.

Evimize düşen bu büyük yangını avuçlarıyla su taşıyarak söndürmeye çalışan analarımıza, yaralı hayvanları kucaklayan Nuh’un çocuklarına selam olsun.

KARDEŞLERİNİZ….

Sinop Nükleer Karşıtı Platform

Yeşilırmak Çevre Platformu

Ege Çevre ve Kültür Platformu

Fırtına İnsiyatifi

Tümköysen

Kuzey Ormanları Savunması

Bakırtepe Çevre Platformu

Tonya Çevre Platformu

Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu

Yeşil Artvin Derneği

Dört Ayaklı Şehir

Velotopya İstanbul

Karadeniz İsyandadır

Alakır Nehri Kardeşliği

HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız: Cudi’deki yangında birçok canlı öldü

MEZOPOTAMYA EKOLOJİK HAREKETİ: CUDİ'YE SESSİZ KALMAYIN

Mezopotamya Ekolojik Hareketi, Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Cudî Dağı'nda 3 gündür devem eden yangına ilişkin yazılı açıklama yaptı. "HES, kalekollarla talan edilmek istenen Kürdistan doğasına saldırıların bir diğer ayağını ise bilinçli çıkarılan orman yangınları oluşturmaktadır. Bitki ve hayvan popülasyonundaki muazzam çeşitliliğe sahip olan Cudî Dağı 3 günden bu yana yanıyor. Kadim Cudî Dağı'na bu şekilde pervasızca yapılan saldırılara sessiz kalmayacağımızı buradan bütün Kürdistan, Türkiye ve dünya kamuoyuna ilan ediyoruz" denilen açıklamada, "Bu yangına sebebiyet verenlerin ve bu yangına müdahale etmeyerek bu suça ortak olan Kamu görevlilerinin, derhal açığa alınmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Tüm yaşam savunucularına ve ekolojistlere çağrıda bulunulan açıklamada şöyle devam edildi: "Doğanın ve tüm canlıların ortak değerleri etrafında yaşam alanlarımızı ve doğamızı savunmak için, Kürdistan Ekolojistleri olarak, 'Havva Ana ruhuyla' Karadeniz'den Cudî'ye, Cudî'den Gezi'ye, Akkuyuya, ülkenin her metrekaresindeki yaşam alanlarımıza dönük saldırılara, talan ve imha politikalarına karşı birlikte omuz omuza mücadele hattını örmeye davet ediyoruz."

EGEÇEP: CUDİ'DEKİ YANGIN HERKESİ YAKAR

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Cudi Dağı'ndaki orman yangınına dair açıklama yaptı. 

"Şırnak ile Silopi ilçe merkezleri arasındaki Cudi Dağı’nın eteklerinde Şırnak Çalışkan Hudut Taburu’ndan yapılan top atışları nedeniyle başlayan yangın günlerdir devam ediyor.  Devlet yetkilileri ellerinde onlarca helikopter ve yangın söndürme uçağı bulunmasına rağmen yangına müdahale etmiyorlar" denilen açıklamada, "Adına ne denirse densin, hangi gerekçeyle olursa olsun bir devletin kendi toprakları içerisinde bilinçli-bilinçsiz yangın çıkarması, çıkan yangına seyirci kalması, olanaklarını yangın söndürmek için seferber etmemesi asla kabul edilemez" ifadesi kullanıldı.

AKP hükümetinin Cudi Dağı ekosisteminde yaşayan ve yangında katledilen binlerce canlının atili olduğu vurgulanan EGEÇEP açıklaması şöyle devam etti:

"Dersim’e, Silopi’ye ve ülkenin Doğu-Güneydoğu kesimine yapılan onlarca barajın “enerjiden çok güvenlik” gerekçesiyle yapıldığını biliyoruz. Demokrasiyi daha da geliştirerek, ülke üzerinde yaşayan tüm halkların eşit, özgür, kardeşçe yaşam koşullarını oluşturacak politikalarının oluşturulmasını, tüm doğa katliamlarına derhal son verilmesini istiyoruz.

Yetkilileri ateşle oynamamaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz.

EGEÇEP olarak, Cudi Dağları da, Madran Dağları da, Kaz Dağları da, Cerattepe de, And Dağları da, Alpler de bizim dağlarımızdır.

Doğa katliamlarının karşısında “yurdumuz bütün cihandır bizim" (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Reza Zarrab’ın kuryesi: Yüzde 4 Zarrab’a yüzde 4 siyasilere kalıyordu

SONRAKİ HABER

TÜRGEV: CHP adayını gençlerimizden ve gönüllülerden özür dilemeye davet ediyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa