Reza Zarrab’ın kuryesi:  Yüzde 4 Zarrab’a yüzde 4 siyasilere kalıyordu

Reza Zarrab’ın kuryesi: Yüzde 4 Zarrab’a yüzde 4 siyasilere kalıyordu

17-25 Aralık soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Reza Zarrab’ın kuryesi Adem Karahan, 2012-2013 yılları arasında yurt dışına 200 ton altın çıkardıklarını söyledi. Kurye Karahan, “1 yılda eski para ile 18 katrilyonluk altını yurt dışına çıkardık. Bu 18 katrilyonun yüzde 4’ü siyasilere yüzde 4’ü ise Zarrab’a kalıyordu. Ama işin asıl arkasında kim var bilmiyoruz.” dedi.
Cumhuriyet gazetesinden Ali Açar’ın haberinde 1.5 ay önce Gümrük Müfettişi Mehmet Eryılmaz’a ifade veren ve ‘Türkiye-Dubai-İran hattındaki para trafiğini’ anlatan Reza Zarrab’ın eski kuryesi Adem Karahan çarpıcı açıklamalarda bulundu.

GÜMRÜKTE ZORLANMADIK
Cumhuriyet gazetesine gümrüklerde hiç zorluk yaşamadıklarını anlatan Karahan, “Altınların bulunduğu sandıkların üzerindeki mühürler sökülerek gümrük memurları tarafından yeni mühür vuruluyordu. Memurlar karşılığını da bizzat Zarrab’tan alıyordu. Hatta bir gümrük memurunun yakını bizim şirkette şofördü” diye konuştu.
17-25 Aralık olayının ardından tehdit aldığını belirten Adem Karahan, can güvenliği nedeniyle Gelgeç olan soyadını değiştirdiğini açıkladı.

22 KİŞİLİK EKİPLER
“Altın ticaretinde kaç yılda ne kadar altın taşıdınız? Sizle birlikte tüm kuryeler ne kadar altın çıkardı?” sorusuna Karahan’ın verdiği yanıt şöyle oldu: “2012-2013 yılları arasında yurt dışına altın taşımacılığı yapıldı. Bu işi günlük 22’şer kişiden oluşan iki ayrı grup yapıyordu. Bir grup akşam 19.30’da uçakla 500 kilo altın çıkarıyor, diğer grup da gece 24.00 ve sonrasında 500 kilo altın çıkarıyordu. Yani her gün toplamda 1 ton altın çıkışı yapılıyordu. Pazar günleri hariç hemen hemen her gün bu işler tekrarlanıyordu. 1 yıl içinde yurt dışına 200 ton altın çıkardık.

‘SUS’ TALİMATI GELDİ
“Gözaltında emniyette size ne soruldu? Orada bu detayları anlattınız mı?” sorusuna ise Karahan şu yanıtı verdi: “Gözaltında bana emniyet elindeki tapeleri dinletti. Ben Barodan avukat istediğim için 2 tane avukat gelmişti. Ancak Reza Zarrab kendi avukatı Şeyda Yıldırım’a bana avukat yönlendirmesini söylemiş. Bir tane bayan avukat geldi. Görüşme odasına gittik ve bana, bakan çocuklarının beni suçladığını söyledi. Ben de kendisine onları tanımadığımı söyledim. Polisler ifade sırasında “Kime çalıştığımı” sordular. Ben de ilk başta “Vidadi Badalov’a çalışıyorum” dedim. Ancak “En sonunda şirketlerin arkasında Reza Zarrab var” dedim. Bunun üzerine gelen avukat beni dışarı çıkarmak istedi. Polisler, “nereye” diye sorduğunda, “Bir çay içelim çocuğun ağzı kurudu” diyerek çıkardı. Bana dışarıda “Susma hakkını kullanacaksın” dedi. Ben de “Adamların söylediği her şey gerçek” diye yanıt verince bu sefer “İçeri girince susacaksın” diye talimat verdi. “Seni Baro mu gönderdi” deyince “Şeyda Yıldırım gönderdi” dedi. Ben emniyette de aslında söylemiştim ama üzeri kapatıldı.

'MECLİS ÇAĞIRIRSA ANLATIRIM'
Cumhuriyet gazetesinin, “TBMM’de yolsuzluk ve rüşvet olayına ilişkin kurulan komisyona davet edildiniz mi?” sorusuna Zarrab’ın kuryesininyanıtı ifade vermeye hazır olduğu şeklinde olmuş: “Hayır, davet edilmedim. Aslında beni çağırmalarını ve bütün gerçekleri anlatmayı istiyorum. Üzerime düşen ne varsa canla başla anlatmaya varım. Çünkü Reza Zarrab gerçek bir yalancı. Türkiye’ye gram menfaati olmamıştır. Siyasiler ve kendi çıkarı dışında ülkeye hizmeti olmadı. Türkiye’nin cari açığını karşılıyor diyorlar ya, hepsi yalan. Beşiktaş kulübünden loca alana kadar kurdurduğu şirketlerin borcunu ödesin. Beni Meclise çağırırlarsa bildiğim her şeyi anlatmaya hazırım.”

PASAPORTU BİLE ELİNDE
Bir dönem Reza Zarrab’ın en yakınındaki isimlerden biri olan Adem Karahan’ın elinde Zarrab’ın İran’dan aldığı pasaportu bile bulunuyor. Zarrab’ın adına Dubai’de şirket kurduğu Karahan’ın verdiği pasaport, Zarrab’ın birçok kez Dubai’ye giriş çıkış yaptığını ortaya koyuyor. Karahan, 1.5 ay önce Gümrük Müfettişi Mehmet Eryılmaz’a ifade vermiş, “Türkiye-Dubai- İran hattındaki para trafiğini” anlatmıştı.

PARA TRAFİĞİNİ DE ANLATMIŞ
Zarrab’ın İranlı Zencani ile ilişkilerini saptayan Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi Mehmet Eryılmaz, Cumhuriyet gazetesinden Ali Açar’ın haberine göre, Kurye Adem Karahan’dan “Türkiye-Dubai-İran hattındaki para trafiğinin” şifrelerini de öğrenmiş.
Eryılmaz’a 1.5 ay önce konuşan Karahan, Zarrab’ın kendisi ve birçok kişi adına şirket kurdurduğunu, bu şirketlerin hesaplarına gelen günlük 3-5 milyon doları çekerek şirkete getirdiğini itiraf etti. Dubai’den Türkiye’ye, Dubai’den İran’a kadar birçok ülkeye nakit para götürmede kuryelik yaptığını da anlatan Karahan, müfettişe yurt dışına altınları nasıl götürdüklerini anlattı. Yurt dışına giriş-çıkışlarda gümrük memurları ve bazen de polisin çantalarını aradığını belirten Karahan, “Dubai’ye külçe altın götürürken kalabalık bir kurye ile giderdik. Hepsinin çantasında 30- 40 kilo altın olurdu. Gümrük beyanları ile ben ilgilenmezdim” itirafında bulundu. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Temmuz 2015 08:35
www.evrensel.net