17 Temmuz 2015 15:53

Bir bayram daha ağıt ve gözyaşıyla...

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

Diyarbakır’da bu bayramda da binlerce kişi Yeniköy Mezarlığına akın ederek, Kobanê ve Şengal’de yaşamını yitiren YPG, YPJ savaşçıları ile HPG’lilerin mezarları başında yakınları için ağıtlar yaktı. Aileler, “Her bayram öncesi yüzlerce gencin cenazesi geliyor. Bayram Kürtler için artık yas günü haline geldi. Ortadoğu’yu kana bulayanlar, bir tek bayramda barış mesajı veriyor. Onlara bayram bize yas” dedi. 

Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı, arife günü geç saatlere kadar ve bayram sabahının erken saatlerinden itibaren ziyaretçi akınına uğradı. Kent merkezinde en yoğun araç trafiği mezarlığa giden yollarda görüldü. Aileler, yakınlarının mezarlarını suladı, çiçek ekti, şeker dağıtıp, dua etti. Evlatlarının mezarlarının üzerinde ağıtlar yakan anneler uzun süre gözyaşı döktü. 

ONLARA BAYRAM, BİZE YAS

Şeyhmus Atlı isimli yurttaş, “Her bayram ilk işim mezarlığa gelmek olur. Yakın akrabam yok aralarında ama bizim gençlerimizdir ölenler. İnsan kendini borçlu hissediyor bu gençlere. Öyle bir olmuş ki artık, bayram dendiğinde aklımıza şehitlere gözyaşı dökmek geliyor. Bu ritüel gibi oldu artık. Her bayram öncesi yüzlerce gencin cenazesi geliyor. Ortadoğu’yu kana bulayanlar, bir tek bayramda barış mesajı veriyor. Onlara bayram bize yas. Bayram Kürtler için artık yas günü haline geldi” diyor. 

ARTIK KÜRT DÜŞMANLIĞINI BIRAKSINLAR

Kobanê’de yeğeni Muhammed İpek’i kaybeden Şakir İpek de, “Bize gözyaşı döktürenler Kürt düşmanlığını bırakmadığı sürece, ne gözyaşlarımız dinecek, ne de kan duracak. Yeter artık Kürt düşmanlığını bıraksınlar. Bugün bayram diye öyle duygusal mesajlar vermesinler. Hâlâ sınırdan IŞİD çeteleri geçiyor. Her türlü destek veriliyor. Gençlerimizi bir bir ölüme sürüklüyorlar. Şimdi daha hükümet bile kurulmadan nasıl savaş çıkarabilirizin hesabı yapılıyor. Sırf YPG’yi istemediğinden savaş çıkaranlar bilmeli ki yarın IŞİD’in silahları onlara dönecek. Bir bayram kutlayacaksak eğer bunu birbirimize zulmederek değil, dayanışarak göstermemiz lazım” dedi.  

BU TOPRAKLAR GERÇEK BİR BAYRAM YAŞASIN ARTIK

1980 Diyarbakır doğumlu, HPG’li Kendal Amed kod adlı Muzaffer Anuştekin’in arkadaşları da mezarlıkta. Masum Kazıcı, “Her bayram barış çağrısı yapıyoruz. Türkiye hükümeti artık bu savaşların önüne geçmelidir. Kürt halkının talepleri karşılanmalı. Görülüyor işte hiçbir talep yerine getirilmediğinde bu savaş bitmiyor. Kuru kuru ‘barış olsun’ demekle olmuyor. Daha ne kadar kan akması lazım ki bu barış gelsin. Bizim artık tahammülümüz kalmadı. Bu topraklar gerçek bir bayram yaşansın artık” diye konuştu.  

BİRLİKTE ŞEKER TOPLADIĞIMIZ ARKADAŞLARIN MEZARINA ŞEKER BIRAKIYORUZ

Kobanê’de yaşamını yitiren 1991 doğumlu YPG’li Şoreş Tunç’un (Şoreş Agir) kardeşi Hamza Tunç, “Savaş politikaları en acımasız şekliyle Kürt halkına uygulanıyor. Ben ağabeyimi kaybettim, beraber büyüdüğüm arkadaşlarım savaşıyor, kimisi şehit düştü. Birlikte şeker topladığımız arkadaşlarımız, gencecik yaşında toprağa düşüyor. Bir bayram bakmışsın ki kimse yok. Bu sefer yolumuz mezarlıklar oluyor. Buralarda sevdiklerimizle, canlarımızla bayramlaşıyoruz. Bakın şu etrafa insanlar yakınlarıyla konuşuyor, bir şeyler anlatıyor. Mezarların üzerine şeker bırakıyorlar. YPG bayrakları asılıyor. Mezarlar çiçeklerle, sarı kırmızı yeşil bayraklarla, süs eşyaları ve bitkileriyle donatılıyor. Buraya gelenler neredeyse tam gün mezarlarda geçiriyor” diyor. HDP’nin başarısıyla tüm Türkiye halklarının barışa evet dediğini, Kürt halkının ne istediğini biraz da olsa anlayabildiğini söyleyen Tunç, “Ben buradan devlete, hükümete değil, birlikte bir yaşamı kuracak olan halklarımıza çağrı yapıyorum. Bu savaşçı politikalara karşı gerçek bayramları birlikte kurma mücadelesini ayrımsızın sürdürelim” diyor. 

MEZARLIKLARDA YER KALMADI

YPG’li Tunç’un yakın arkadaşı Mahmut Kaya da, “Bütün ölümler genç. Türk de, Kürt de ne olduğunun farkında. Susmak binlerce gencin ölümüne neden oluyor. Kobanê’nin, Şengal’in IŞİD barbarlığından kurtarılması tüm halkların çıkarınadır. Bu IŞİD çeteleri Türk için de, Kürt için de tehdittir. Artık bunu görmezden gelmeye son verilmeli. Savaş isteyen siyasetçilere gereken cevap verilmeli. Kaybedecek gencimiz olmasın artık bu topraklarda. Bakın mezarlıklarda yer yok. Giderek alan büyütülüyor” diye konuştu.

BAYRAMIMIZ BU; AĞIT VE GÖZYAŞI

Kobanê’de IŞİD’e karşı savaşırken yaşamını yitiren 35 yaşındaki Nafis Katar’ın (Rotînda Amed) ailesi de mezarı başında ağıt yakıyor. Katar’ın dayısı Abdurrahim Gülter, “Nafis bir gün Kobanê’ye gitmeye karar verdiğini açıkladı. Sürekli ağlamaya başladı. ‘Orada halkımıza çok zulüm ediliyor. Ben artık dayanamıyorum dayı’ demişti en son bana. Beş çocuğunu geride bırakıp Kobanê’ye gitti. İki ay sonra da şehit olduğu haberini aldık. Canımız öyle yanıyor ki, Nafis’in o sözlerinden sonra hep düşünüyorum. Bu kadar canı yanan bir halkın acısı dinecek mi bir gün. Bayramı sormayın bize işte bayramımız bu. Ağıt, gözyaşı, acı…” diye konuştu. 

Katar’ın amcası Abdulkadir Katar da, “Devletin, hükümetin bütün kademelerinden çıkan bayram mesajları bizim şuramıza düşen ateşin yanına kadar bile gelmiyor. Savaş dedikçe o ateşi büyütenler bayramda barış dese ne olur. Bize bu acıya yaşatanlar nasıl bayram kutluyor aklım almıyor. Artık çocuklarımız ölmesin ne diyelim. Biz bıkmıyoruz bunu söylemekten, bayram gibi bir barışı bu ülkeye getirelim” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

UEFA Avrupa Ligi'nde Trabzonspor ve Başakşehir'in rakipleri belli oldu

SONRAKİ HABER

İstanbullu işçiler: İmamoğlu’nun verdiği sözleri tutmasını bekliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa