17 Temmuz 2015 11:02

Davutoğlu: Bayram sonrası hemen koalisyon çalışmalarına başlayacağız

Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bayram namazı sonrası yaptığı açıklamada; "Ramazan Bayramı öncesinde birinci turu bitirme hedefindeydik, bitirdik. Bayram sonrasında hemen çalışmalara başlayacağız tekrar” dedi.

‘ÇOK AÇIK YÜREKLİ İSTİŞARELERDE BULUNDUK’

Davutoğlu, koalisyon görüşmelerine ilişkin şunları söyledi: "Ramazan Bayramı öncesinde birinci turu bitirme hedefindeydik, bitirdik. Genel başkanlara, gösterdikleri misafirperverlik içinbir kez daha teşekkür ediyorum. Çok açık yürekli istişarelerde bulunduk. Şimdi bu tabloyu hep beraber değerlendireceğiz. Hem biz yani hükümeti kurmakla görevlendirilmiş taraf olarak değerlendireceğiz hem de muhataplarım genel başkanlar yaptığımız görüşmelerle ilgili bayramın da getirdiği atmosfer içinde istişarelerde bulunacaklardır. Bayram sonrasında hemen çalışmalara başlayacağız tekrar." Davutoğlu, "Salı günü AK Parti MYK'sını genişletilmiş bir şekilde toplamayı düşünüyorum. MYK'da arkadaşlarımıza hem bilgi aktaracağız, değerlendirmeler yapacağız. Bütün bu izlenimleri aynı gün Bakanlar Kurulu ve partinin diğer organlarında görüşeceğiz. En doğru kararları, en doğru adımları,en doğru zamanda atmak için çaba sarf edeceğiz. Dolayısıyla bayram sonrasında hemen bu çalışmaları sürdüreceğiz."

‘HERKESİN BİRBİRİNE HERHANGİ GÖNÜL KIRIKLIKLARI VARSA HELALLEŞMESİ GEREKİR’

Davutoğlu, "Mesajım temelde şu tüm muhalefet liderlerine; seçim kampanyası esnasında karşılıklı olarak gönül kırıklıklarına dahi sebebiyet vermiş olan bazı açıklamalar olmuş olabilir. Herkesin birbirine herhangi gönül kırıklıkları varsa öncelikle bu konuda helalleşmesi ve gönüllerini açması gerekir. Muhalefet liderleriyle yaptığım görüşmede bunun sağlanmış olduğunu görmekten mutluluk duyuyorum. Bundan sonra da hepimiz nihayet ülkeye hizmet için siyaset yapıyoruz. Bunu unutmadan, parti ve şahsi planlamalarımızın ötesinde ülkemizin geleceği için ikinci tur öncesinde tekrar bir muhasebe yapmalarını ve en iyi şartlarda kalıcı ve güçlü bir hükümeti oluşturmak için her türlü görüşe açık olmalarını rica ediyorum" ifadelerini kullandı. (DHA)DAVUTOĞLU’DAN YİNE ERKEN SEÇİM VURGUSU 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bayramın ilk günü yaptığı açıklamada da HDP’ye yüklendi.

Koalisyon görüşmelerine değinen Davutoğlu, erken seçim sinyali verdi. Davutoğlu, erken seçime gitmeye hazır oldukları mesajını da yineledi.

Ramazan Bayramı’nın ilk gününü İstanbul’da geçiren Başbakan Davutoğlu, AKP İl Başkanlığındaki bayramlaşma programına katıldı. 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını değerlendiren Davutoğlu, “Beklediler ki 7 Haziran sonrası AK Parti hükümetinde bir sükutu hayal oluşsun, olmadı olmayacak” dedi. Davutoğlu konuşmasında 7 Haziran’dan sonra gündeme gelen “yüzde 60’lık blok” açıklamalarını da şu ifadelerle eleştirdi: “Biz soğukkanlı bir şekilde, ilkeli bir tutumla meclis başkanlığı seçimlerine hazırlandık. Sonuç ne oldu meclis başkanı yine AK Parti’den seçildi ve yüzde 60’lık blok iddiası olduğu yerde çöktü. Diyorlardı ki; Cumhurbaşkanımız devletin başında, Meclis başkanı ya da başbakan başka partilerden çıkacak. Cumhurbaşkanımız izole edilecek. Bunun hesabını yapıyorlardı ama olmadı.”

HDP’Yİ HEDEF ALDI 

Muhalefet partilerine seslenen Davutoğlu’nun hedefinde özellikle HDP vardı. Davutoğlu, şunları söyledi: “Heybelerinde ne varsa, ülkemizin geleceği için paylaşmak üzere ortaya koysunlar. Hepimiz heybemizdekileri ortaya koyalım. Bu ülkenin kaybedecek bir saniye dahi vakti yok. Onun için zamana oynamak, sürekli kapıları kapatmak ya da değişik alternatifler üzerine yeni senaryolar yazmaktansa bir an önce AK Parti öncülüğünde bir yeni hükümetin oluşumu için gayret sarf etmek durumundayız. Bu hükümette AK Parti öncülüğünde kurulacak. Bütün partilere çağrımız şudur; özellikle de HDP’ye: Şiddet ile, terör ile aralarına bir mesafe koymak durumundalar. Gelin hep beraber, dört partinin liderleri olarak ortak bir deklarasyona imza atalım. Şiddete ve teröre karşı barışın, demokrasinin, hakkın, adaletin ve bu ülkenin kalkınmasının yanında ve önünde olalım.” 

Koalisyon görüşmelerinin bayramdan sonra devam edeceğini söyleyen Davutoğlu hükümetin kurulamaması durumunda erken seçime gidilebileceğinin sinyalini de verdi. Hükümet için çalışmaya hazır olduklarını söyleyen Davutoğlu, “Ama muhalefet partilerinin uyumsuz tavırlarıyla hükümet kurulması mümkün olmazsa, AK Parti milli iradeye gitmeye de hazırdır” mesajı verdi. (İSTANBUL)

 

 

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan Dolmabahçe mutabakatı diye bir şey tanımadığını söyledi

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu'dan TRT'ye "sansür" tepkisi: Adil olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa