17 Temmuz 2015 10:18

Devletin kurumlarına yasak işlemiyor: TİGEM yasak olmasına rağmen anız yakıyor

Devletin kurumlarına yasak işlemiyor: TİGEM yasak olmasına rağmen anız yakıyor

Paylaş

Tarım İşletmesi Müdürlüğü (TİGEM), Ceylanpınar'da elinde bulundurduğu arazilerde yasalarda yasak olmasına rağmen anız yakarak ekolojik dengeye zarar veriyor.

Daha önce açtığı binlerce artezyen kuyusunun yer altı su kaynaklarını tüketme noktasına getirmesiyle gündeme gelen Urfa'nın Ceylanpınar ilçesindaki Tarım İşletmesi Müdürlüğü (TİGEM), bu kez de elinde bulundurduğu 1 milyon 761 dekarlık alanda anız yakarak doğal bir felakete davetiye çıkarıyor. 

ZARARI FAYDASINDAN ON KAT DAHA FAZLA 

Özellikle Mayıs ayından Ekim ayına kadar devam eden anız yakma işleminin ekolojik dengeyi kökünden sarsabilecek nitelikte birden fazla zararı olduğu biliniyor. Uzmanlar anızın yakılmasının meydana getirdiği zararın, sağlayacağı yararın en az 10 katı olduğuna dikkat çekerken, devlete bağlı bir kurum olan Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü (TİGEM) elinde bulundurduğu tarım arazilerinde anız yakmaya devam ediyor.

DEVLETİN KENDİ KURUMLARINA YASA İŞLEMİYOR

Viranşehir - Ceylanpınar İlçeleri arasındaki karayolunun sağ ve solunda bulunan ve Beyzakule İşletmesi'ne bağlı tarlaların neredeyse tamamında anız yakıldığı görülürken, işletmede taşeron firmaya bağlı çalışan işçiler, anızı işletme yetkililerinin talimatıyla yaktıklarını belirtti. 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun, Ek-1 maddesinin c bendinde "Anız yakılması, çayır ve meraların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır" denilerek dekar başı para cezası uygun görülürken, TİGEM, anız yakımında hiç bir denetime tabi tutulmuyor.

'ALANDA YAŞAYAN CANLILARIN YOK OLMASINA NEDEN OLUYOR'

Ziraat Mühendisi Hüseyin İyigün, anız yakımı ve zararlarına ilişkin, "Bitkilerin kök ve saplarının karbon ve azot oranı diğer organik maddelere göre yüksek olması, anızın yakılmasının başlıca nedenidir. Anız yakımı topraktaki organik maddeleri yok ettiği için toprağın verimini düşürür ve daha çok gübre kullanımına yol açar. Daha çok gübre kullanımı da su kaynaklarımızın kirlenmesine yol açar. Anız yakımı, atmosfere karbondioksit salarak küresel ısınmaya da katkıda bulunmaktadır. Yaban hayatı açısından da anız yakmanın ciddi etkileri vardır. Alanda yaşayan canlıların neredeyse tamamının yok olmasına yol açar" dedi. (DİHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Cihan Haber Ajansı'na camide de akreditasyon uygulandı

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten tutuklu yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa