17 Temmuz 2015 19:47

Cudi'deki yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı

(Fotoğraflar DİHA'dan alınmıştır)

Paylaş

 

 

Fatih POLAT
İstanbul

Silopi Belediyesi Eş Başkanı Seyfettin Aydemir, Cudi Dağı'nda çarşamba akşamı başlayan ve giderek yayılan yangının şu an itibariyle büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi. Aydemir, şu acı haberi de paylaştı: "Bir Asuri köyü olan Herbul'da 5 bine yakın meyve ağacı kül oldu." 

İTFAİYE MÜDÜRÜ HAVADAN MÜDAHALE OLMAMASINI ELEŞTİRDİ

Silopi Belediyesi İtfaiye Müdürü Mahmut Olgun, dün akşam yangın ile ilgili olarak kendisiyle yaptığımız görüşmede, Cudi Dağı'ndaki yangına müdahalede kendilerinin araç bakımından yetersiz kaldıklarını belirterek sormuştu: "Başka yerlerdeki yangınlara helikopterlerle müdahale edilirken, burada neden edilmiyor?" Silopi Belediyesi Eş Başkanı Seyfettin Aydemir ise bölgede yaşayanların yangının Çalışkan Hudut Taburu'ndan havan topu atılmasından kısa bir süre sonra başladığını ve hızla yayıldığını söylediğini aktardı.
Silopi İtfaiyesi Müdürü Mahmut Olgun, kendilerine konuyla ilgili ihbarın önceki gece yapıldığını söylemişti. Çarşambayı perşembeye bağlayan gece saat 02.30 civarında kendilerine konuyla ilgili ihbar telefonu geldiğini belirten Silopi İtfaiyesi Müdürü Mahmut Olgun, saat 03.00 civarında bölgeye ulaştıklarını anlattı. Bölgeye gittiklerini, ancak araçları yetersiz olduğu için tam yangın mahalline ulaşamadıklarını belirten Olgun, kendileri gittiğinde kaymakam ve garnizon komutanının da orada olduğunu aktardı. 

Abartılı bir değerlendirme yapmak istemediği ve konuyla ilgili olarak tam olay mahalline ulaşarak inceleme yapamadıkları için yangının kaynağına ilişkin kesin bir şey söyleyemeyeceğini ifade eden Olgun, yangının Cudi'nin eteklerindeki Herbul (Aksu) köyü civarında başladığını bildirdi. Bu köyün eski bir Hıristiyan köyü olduğunu belirten Olgun, ateşkes süreci ile birlikte ve özellikle Öcalan'ın 2013 Newrozu'ndaki çağrısından sonra bu köyü kutsal sayan kişiler içinde Avrupa'dan yeniden yerleşmeye gelenler olduğunu dile getirdi. Olgun, kaç kişinin geldiği konusunda ise net bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.

Mahmut Olgun, konuyla ilgili olarak şu sorusunu özellikle yazmamızı istemişti: "Başka yerlerdeki yangınlara helikopterlerle, uçaklarla yukarıdan müdahale ediyorlar. Burada neden edilmiyor? Neden Cudi'deki yangını söndürmek için helikopterler kullanılmıyor?"

BELEDİYE BAŞKANI: YANGIN HAVAN TOPUNDAN ÇIKMIŞ

Konuyla ilgili olarak Olgun'un ardından ulaştığımız Silopi Belediyesi Eş Başkanı Seyfettin Aydemir ise, çarşamba gecesi kendilerine konuyla ilgili haber geldiğini ve ekiplerini bölgeye yönlendirdiklerini söylemişti. Yangının çıktığı bölgenin coğrafi koşulları nedeniyle belediyenin itfaiye araçlarıyla yangın mahalline ulaşarak müdahale etmelerinin mümkün olamadığını aktaran Aydemir, yangının Asuri köyü Herbul ve Sılıp köyü mevkiinden başlayarak yayıldığını söyledi. Aydemir yangının kaynağı konusunda ise, bölgede yaşayanların yangının Çalışkan Hudut Taburu'ndan havan topu atılmasından kısa bir süre sonra başladığını ve hızla yayıldığını söylediğini aktardı.

Silopi Belediye Eş Başkanı Seyfettin Aydemir bugün öğlen saatlerinde yaptığımız görüşmede yangının büyük bir köy olan Bılıka (Bağlıkaya) köyüne de yayılmış olduğunu bildirerek, havadan müdahale yapılmamasının yangının hızla yayılmasına neden olduğunu söyledi. Aydemir, “Bu köy kirli savaş döneminde boşaltılmış bir köydü. Ancak, yeşili bol olan bu köye, yaylaya çıkmak için bir süredir gelip çadır kuruyorlar. Ancak insanlardan bir kayıp yok” dedi. 

KONTROL ALTINA ALINDI AMA OLAN OLDU

Silopi Belediyesi Eş Başkanı Seyfettin Aydemir, saat 19.20 itibariyle yaptığımız son telefon görüşmesinde ise Cudi'deki yangının yöre halkının çabasıyla büyük ölçüde kontrol altına alındığını bildirdi. Havadan yangına müdahale yapılmadığını belirten Aydemir çağrılar üzerine yangın söndürmeye katılan yöre halkının çabasıyla, vatandaşların kendi imkanlarıyla yangını kontrol altına aldıklarını dile getirdi. Şu anda sadece biraz meşe ağacının yandığını söyleyen Aydemir bunun için sabaha kadar nöbet tutacaklarını belirtti. Aydemir, HDP Şırnak milletvekillerinin de yangın yerine gelerek, kendilerine katıldığını ve incelemelerde bulunduklarını bildirdi.

ASURİ KÖYÜNDE 5 BİN MEYVE AĞACI YANDI

Aydemir şu acı haberi de bizimle paylaştı: "Bir Asuri köyü olan Herbul'da biraç senedir ekilen 5 bine yakın meyve ağacı da yangın sonucu kül oldu"

 

ÖNCEKİ HABER

Antalya- Korkuteli karayolunda trafik durdu binlerce araç mahsur kaldı

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa