16 Temmuz 2015 21:08

Topraklarına sahip çıktılar ‘cezalandırıldılar!’

Paylaş

Fatsa Bahçeler Mahallesi’nde siyanürle altın ayrıştırması yapacak olan şirketin verdiği zararları önlemek için mücadele edenlere yürüyüş yaptıkları için 6 ay hapis cezası verildi.

Siyanürle altın aramaya, ormanın yok edilmesi ve sularının zehirlenmesi tehdidine karşı yöre insanların oluşturduğu Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu öncülüğünde oluşturulan düzenleme kuruluna 2911 sayılı yürüyüş ve toplantı yasasına muhalefetten dava açıldı.  

Fatsa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 25 Ocak'ta Siyanüre Hayır yürüyüşündeki 7 kişilik tertip komitesine, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanununa Muhalefet suçundan 2911 sayılı yasanın 11. mad. 28/3 maddesine göre 6'sar ay, iyi halden dolayı 1/6 indirilerek ceza 5'er aya düştü. 5 yıl suç işlememek kaydı ile cezalar iptal edildi.

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu üyesi Metin Karaman mücadelelerinde haklı olduklarını dile getirerek, verilen cezaya itiraz ettiklerini vurguladı. Karaman, “Böylece bizi yıldıracaklarını zannediyorlar. Bilmiyorlar ki bu bizi daha da güçlendirerek bu yolda ilerlememizi sağlayacak. Bizler bu yola çıkarken bunları zaten biliyorduk.” dedi.

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu’nun mücadelesinin yanında olduklarını dile getiren Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyesi Gül Ersan, “Siyanüre karşı mücadelede Fatsa Ünye Doğa Platformu ile birlikte olduk. Cezalarla halkın toprağına ve suyuna sahip çıkması engellenemez. Dayanışmamız ve birlikte mücadelemiz devam edecek.” dedi. (Ordu/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İngiliz bakan, Netanyahu ile İran yüzünden tartıştı

SONRAKİ HABER

Adana'da HDP'li 7 genç tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa