16 Temmuz 2015 20:30

Motokuryeler isyan etti: Bu ölümler kaza değil!

Paylaş

İkitelli'de çalışan motokuryeler, art arda yaşanan kurye ölümlerini yaptıkları yürüyüşle protesto etti.

İstanbul Küçükçekmece’de 6 Temmuz’da gece 1 sularında 30 dakikada pizza siparişi yetiştirmeye çalışırken hatalı sollama yapan aracın çarptığı kurye Bemal Özçük yaralanmış, 15 dakikalık mesafede 4 hastane olmasına karşın ambulansın 45 dakikada gelmesi nedeniyle can vermişti.

Bemal Özçelik, İkitellide kurye olarak çalışıp yaşamı yitiren ilk genç değil. Mesut ve Davut adlı arkadaşları de bu yıl içerisinde hayatını kaybetti.

İkitelli’de çalışan motokuryeler kendi çabalarıyla pankart hazırlayarak Atakent Ali İsmail Korkmaz parkından Bemal Özçelik’in öldüğü yere yürüdü. Burada yapılan açıklamada “Bu bir kaza değildir. Motorcuların fark edilmesi için kanunlar çıkartılmalıdır, sorumlular cezalandırılmalıdır” dendi.

Açıklamada tüm kuryelere bu mücadeleye destek olma çağrısı yapıldı.  Postanede kurye olarak çalışan ve daha önce yemek sektöründe çalıştığını anlatan bir işçi şunları söyledi: “Siparişi geç götürdüğümde rencide ediliyorum, hakarete uğruyorum. Siparişin hazır olması zaten 12-13 dakika. Bana kaldı 15 dakika. Elimde iki sipariş olduğunu düşün mecbur hızlı gidiyorum. Hız yapmazsam sipariş yetişmeyecek gene azar işiteceğim. Zaten trafikteki sürücülerin bize hiç saygısı yok,  sonrasında da böyle kazalar yaşanıyor” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Kaz Dağlarındaki barajlar için neden ÇED gerekli değil?

SONRAKİ HABER

“Yalnız Efe” Documentarist’te gösterildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa