16 Temmuz 2015 17:49

Rojava’da sinema komünü kuruldu, sinemacılara davet var

Paylaş

Suriye’de savaş bütün şiddetiyle devam ederken, IŞİD’e karşı topraklarını koruyan Rojava’da Rojava Film Komün’ü oluşturuldu. Cizîr kantonunun Dirbêsiyê kentinde kurulan komün öncelikli amaçlarını ‘sinema filmleri, belgeseller üretmek ve üretimlerini halklarıyla ve dünya ile paylaşmak’ olarak ilan etti. Komün bünyesinde şimdiye kadar Şengal katliamını konu alan bir belgeselin montajı tamamlandı. İki kısa ve bir uzun metraj filmin ise çekimleri bitirildi. 

Komün’ün amaçlarından birisi de Rojava’ya belgesel-film çekmeye gelen sinemacılara destek olmak. Komün, sinemacıların kurumlardan çekim izinlerini alması, konaklama, beslenme, güvenlik gibi konularda destek olacak. İhtiyacı olanlara da teknik ekipman sağlayacak.  Komün tarafından sinemacılara yapılan çağrıda: “Şimdi kim özgürce film çekmek istiyorsa Rojava’ya gelmeli. Rojava’da kim film üretmek istiyorsa Rojava Film Komunü’yle buluşmalı” denildi. 

Sinema komününde eğitim seminerleri de veriliyor. Animasyon atölyesinde bir araya gelen çocuklar kendi karakterlerini yaratırken, bir kısa ve bir uzun metraj filmin senaryo çalışmaları ise tüm hızıyla devam ediyor. Yeni oluşturulan salonlarda çocukların Charlie Chaplin filmleriyle buluştuğu gösterimlere ilgi hayli yoğun oldu. Ayrıca yeni sinema salonlarının oluşturulması, yıkılanların onarılması ve seyirciyle buluşturulması da komünün çalışmaları arasında yer alıyor..

Sinema komünü, sinema sanatının başyapıtlarını Rojava’da yaşayan haklara kendi dillerinde göstermek gibi bir hedef de koydu. Bu amaçla sinema salonları dışında köy meydanları, kültür merkezleri, fabrika yemekhanelerinde gösterimler planlanıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Sinemacı kadınlar, Diyarbakır yaralıları için kampanya başlattı

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yatta KDV, ÖTV yok tarlada da olmasın

SONRAKİ HABER

22 yaşındaki Dilek asılı bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...