16 Temmuz 2015 17:08

Yatta KDV, ÖTV yok tarlada da olmasın

Paylaş

Çiftçilerin zirai üretimde kullandıkları motorinde uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) sıfırlanması amacıyla kanun teklifi verildi. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal tarafından Meclisi Başkanlığı'na sunulan teklifte, ticari yatlardan alınmayan verginin çiftçiden alınmasının yarattığı sorunlara da dikkat çekildi.  

Sarıbal, çiftçinin üretimde kullandığı mazotta ÖTV ve KDV’nin kaldırılması teklifini, tarımda büyük ölçüde kendine yeten bir ülke olan Türkiye’nin bu konumunu yitirerek net ithalatçı konuma gelmesinde vergilerin etkisi nedeniyle verdiğini açıkladı. Sarıbal, yapısal sorunlarla boğuşan çitçinin aynı zamanda yüksek bir üretim maliyeti ve yüksek bir girdi vergisi altında üretim yapmak zorunda kaldığını vurguladı.

PIRLANTADA, YATTA, JETTE YOK!

Kabotaj hattında münhasıran yük ve yolcu taşıyan gemilere, ticari yatlara, hizmet ve balıkçı gemilerine verilecek deniz akaryakıtında Özel Tüketim Vergisi sıfır. Yine aynı şekilde Jet  yakıtının yanı sıra, elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, inci gibi değerli taşların ithalinde de vergi sıfır.

Sıfır vergi uygulamalarına işaret eden Sarıbal, “Hal böyleyken, 2002-2014 döneminde özellikle, başta mazot, gübre, yem, elektrik ve su olmak üzere üretimde kullandığı girdilerin fiyatı hızla artan bu karşılık ürünü para etmeyen çiftçinin desteklenmek yerine vergilendirilmesi kabul edilemezdir” dedi.

ÇİFTÇİNİN MALİYETİ 6 MİLYAR AZALTILABİLİR

Teklifin gerekçesinde çiftçinin tarımsal üretim faaliyetleri için yaklaşık olarak yılda 3 milyar litre motorin kullandığına dikkat çekilerek şu hesaba yer verildi: “Günümüzde motorinin fiyatı ortalama 4,0 TL/lt’dir. Bu durumda çiftçi bir yılda 3 x 4,36 = 12 milyar liralık motorin kullanmaktadır. EPDK raporuna göre; motorindeki toplam vergi yükü 2,21 TL/lt olduğuna göre çiftçimiz bir yılda kullandığı 3 milyar litre mazot için 3 x 2,21 = 6,6 milyar lira vergi ödemiştir. 2014 yılında motorine verilen destek yaklaşık 650 milyon TL düzeyindedir. Yani çiftçinin ödediği verginin yüzde 10’undan bile azdır.”

VERGİ KAYBI FAZLASIYLA KARŞILANIR

Kanun teklifinde, motorinde KDV ve ÖTV’nin kaldırılmasının vergi kaybına yol açmayacağı vurgulandı: “Çiftçimizin üretim maliyetindeki düşüş, üretim artışı ile uluslararası rekabete olumlu şekilde yansıtacak; dolayısıyla ÖTV ve KDV’nin kaldırılmasından kaynaklanacak vergi kaybından çok daha fazla toplumsal yarar sağlayacaktır.” 

TÜRKİYE İLK 5’TE

Sarıbal teklifinde Türkiye’nin AB ülkesi arasında yüksek vergi sıralamasındaki yerine de şu ifadelerle yer verdi: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Mayıs-2015 tarihli “Petrol ve LPG Piyasası Fiyatlandırma Raporu”da; motorinde (mazot) söz konusu ay ortalaması olan 4,03 TL/lt’lik nihai fiyatın büyük kısmının vergi olduğu yüzde 55,0), kalan kısmın ise ürün maliyeti (yüzde 34,0) ve piyasada faaliyet gösteren şirketlerin brüt kar marjı olduğu (yüzde 11,0) belirtilmektedir. 
Toplam vergi; Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisinin (KDV) toplamı olup; motorin türleri için: ÖTV 1,5945 TL/lt, KDV oranı yüzde 18’dir.

Aynı rapora göre; AB ülkelerinde motorine uygulanan toplan vergi İngiltere’de 3,21 TL/lt, İtalya’da 2,62 TL/lt, İsveç’te 2,39 TL/lt, Finlandiya’da 2,25 TL/lt olup; Türkiye 2,21 TL/lt’lik vergi ile 29 AB ülkesi arasında yüksek vergi sıralamasında 5. sırada gelmektedir. (EKONOMİ SERVİSİ)

 

 

ÖNCEKİ HABER

Barcelona Arda'yı kiraya verecek

SONRAKİ HABER

Ekvador'da hükümet ve yerliler anlaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa