16 Temmuz 2015 16:06

Susuzluğu protesto için yol kapatılar

Muğla'nın Milas ilçesi Kuyucak Mahallesi'nde yaşayanlar, su kesintileri nedeniyle boş damacanalarla barikat kurup yol kapatarak eylem yaptı.

Paylaş

Bodrum yakınlarında yaklaşık 800 kişinin yaşadığı Kuyucak Mahallesi'nde 2 aydır belli aralıklarla yaşanan susuzluk çevre sakinlerinin tepkisine neden oldu. Bugün saat 10.00 sıralarında boş su bidonlarını alarak Bodrum karayolunu trafiğe kapatan yaklaşık 100 kişi eylem yaptı. Yoldan geçemeyenler, jandarma ekiplerini göreve çağırdı. Jandarmanın tüm uyarılarına rağmen yolu açmayan mahalleliler Kaymakam'ın söz vermesi üzerine yolu açtı.

Hat bakım çalışmaları nedeniyle iki aydır sıklıkla kesinti yaşadıklarını belirten Aysel Bulut, daha önce defalarca belediyeye dilekçe verdiklerini söyleyerek Kaymakam ve Muğla Su Kanal İdaresi'nin (MUSKİ) konuya ilgisiz kaldığını ifade etti.

MUHTAR: BÜYÜKŞEHİR YASASI'NIN ARDINDAN OLDU
Büyükşehir Yasası'nın ardından mahalleye dönüştürülen Kuyucak'ta bu sorunların yaşanmaya başladığını belirten Muhtar Tahir Saylak ise, "Sizin dilekçelerinizi ben Büyükşehir'e ilettim ama beni de dinlemiyorlar. Büyükşehir olduktan sonra muhtarlar tek tek istifa etmeye başladı. Boruları benim döşeyecek halim yok ya" dedi.

Mahalle sakinlerinden Cuma Kaplan ise yılın 12 ayı bu mahallede yaşayanların mağdur olduğunu söyledi. Kaplan, "Daha önce suyumuz normal akıyordu. İki aydan beri sıkıntı büyüdü su var, şebeke hattı var ama ilgilenen yok. Bu çağda susuz yaşanır mı? Barajlar dolu, ilgisizlik ve ihmalkarlık bizi bu duruma getirdi. Bu çalışmaların yapılacağı 6 ay önceden belliydi, gerekli önlemler alınabilirdi" diye konuştu.

KAYMAKAM SÖZ VERDİ, YOL AÇILDI
Mahalle sakinlerini dinleyen Milas Kaymakamı Fuat Güner konunun takipçisi olacağını söyleyerek şöyle dedi: "Valim ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile hemen görüşüp önce kısa vadeli ardından uzun vadeli çözüm için çalışmaya başlayacağız. Gerekirse bugünden itibaren su tankerlerle taşınıp depolarınıza boşaltılacak ve şebeke suyu parası alınacak. Amacımız sorunu en hızlı şekilde çözmek. Ben ilgileneceğim siz de yolu açın eyleme son verin." Mahalle halkı yola kurdukları barikatı kaldrırarak eyleme son verdi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD'den bayram arifesinde yeni vahşet

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa