YPG'lilerin olduğu takvime 'örgüt propagandası' soruşturması

YPG'lilerin olduğu takvime 'örgüt propagandası' soruşturması

Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Rojava direnişinde yaşamını yitiren YPG/YPJ'lilerin fotoğraflarının yer aldığı HDP takvimine 'örgüt propagandası yapıldığı' gerekçesiyle soruşturma açtı.

Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Rojava direnişinde yaşamalarını yitiren Arîn Mîrkan, Şervan Müslüm, Süphi Nejat Ağırnaslı, Kader Ortakaya, Hogır Garzan, Delil Zagros, Serkan Tosun ve devrimci önderler İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan, Deniz Gezmiş ile HDP'nin etkinlik fotoğraflarının yer aldığı HDP Turgutlu İlçe Örgütü'nün 2015 takvimine soruşturma açtı. Yurttaşların sınır hattındaki direniş nöbeti fotoğraflarının da yer aldığı takvime "örgüt propagandası"dan açılan soruşturma kapsamında, HDP Turgutlu İlçe Eşbaşkanı Selahattin Dağlı'nın ifadesi alındı. 

SORUŞTURMA ÇOK KOMİK VE TUHAF

Takvimlerin Manisa'da basılması nedeniyle HDP Manisa İl Eşbaşkanları Sait Taycı ve Hatice Aslan'ın da soruşturma kapsamında ifadelerinin alındığını söyleyen Dağlı, ilçe örgütü adına her yıl takvim bastıklarını ve bu nedenle ilçe yönetimine soruşturma açıldığını belirtti. 2015 yılı takvimi hakkında açılan soruşturmanın çok tuhaf ve komik olduğunu dile getiren Dağlı, "Soruşturma için karakola çağırdılar, gittim. Bu takvimlerin nerede ve hangi matbaada bastırıldığını sordular. Kendilerine üyelerimiz tarafından gönüllülük esaslı basıldığını, nerede basıldığını bilmediğimi söyledim. Buradaki esas, matbaacıya baskı kurmak ve bu tür çalışmalarımızın yapılmasına engel olmak istemeleridir" dedi. (DİHA)

www.evrensel.net