Afrika'nın en çok fotoğraflanan aslanı Cecil öldürüldü

Afrika'nın en çok fotoğraflanan aslanı Cecil öldürüldü

Zimbabve’de safari sevenlerin gözdesi olan Afrika'nın en meşhur aslanı ‘Cecil’, avcılar tarafından öldürüldü.

Zimbabve’de safari sevenlerin gözdesi olan ülkenin en meşhur aslanı ‘Cecil’, avcılar tarafından öldürüldü. Harare Profesyonel Avcılar ve Rehberler Derneği (ZPHGA), Celil’in ani ölümünü araştırdıklarını belirtirken, hayvan hakları savunucuları ayağa kalktı. 

ZPHGA, Cecil’in Hwange Ulusal Parkı dışında vurulmuş olabileceğini, özel safari alanlarında avlanmanın serbest olduğunu da açıklamasına ekledi.

Yerli ve yabancı turistler tarafından en çok fotoğraflanan aslan olarak ün kazanan ‘Siyah Yeleli Cecil’, 13 yıldır Batı Zimbabve’nin Hwange Ulusal Parkı'nda dişi aslan Jericho ile yaşıyordu. Yerlilerin açıklamalarına göre, bazı safariciler Cecil’i görebilmek için çok uzun yolculuklara katlanıyorlardı. Siyah Yeleli Aslan, misafirlerinin yanında sakin hareketleri ile tanıyordu. 

Cecil’in ölüm nedeni henüz netleşmezken, iddialara göre önce okla yaralandı ve arkasından silahla öldürüldü. Cecil can verdiğinde boynunda tasması da vardı. Cecil’in ardından bir turist Facebook mesajında, “Kalb kırıcı bir durum. Cecil çok güzel, görkemli gerçek bir kraldı. Onu çok özleyeceğiz” sözleri ile üzüntüsünü dile getirdi.

Elmas ve altın kaynakları yanında Safari turizmi ile de bilinen Zimbabve’de yabancı turistler bir aslan avı için 45 bin dolara kadar ücret ödeyebiliyor. (CİHAN)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Kasım 2016 14:25
www.evrensel.net
ETİKETLER ZimbabveCecil