DEM-GENÇ çadır baskınını ve tecridi protesto etti

DEM-GENÇ çadır baskınını ve tecridi protesto etti

DEM-GENÇ İstanbul 1. Bölge Meclisi ve HDP Maltepe İlçe Örgütü, Öcalan için kurulan "demokratik çözüm çadırı"na polis saldırısını ve Öcalan'a uygulanan tecridi yaptıkları yürüyüşle protesto etti. 

DEM-GENÇ İstanbul 1. Bölge Meclisi ve HDP Maltepe İlçe Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit ve Maltepe'nin Gülsuyu Mahallesi'nde bulunan Nurettin Sözen Parkı'nda kurulan çadıra polis saldırısını, Gülsuyu son duraktan Gülsuyu Heykeli'ne yaptıkları yürüyüşle protesto etti. "Önderliğin özgürlüğü halkların özgürlüğüdür", "Önderliğin özgürlüğü için kurulan çadıra saldırının hesabını soracağız" yazılı pankartların açıldığı yürüyüşte sık sık, "Biji Serok Apo", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı. 

'AKP SAVAŞ HAZIRLIĞINI BAŞLATMIŞTIR' 

Yürüyüşün sonlanmasının ardından devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından konuşan HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Besim Yılmaz, Öcalan'ın başlattığı barış sürecinin AKP tarafından bitirilmeye çalışıldığını söyledi. Yılmaz, "AKP savaş hazırlığını başlatmıştır" dedi. Seçim süreci ile birlikte başlayan saldırıların devam ettiğini ifade eden Yılmaz, AKP'nin Kürtlerin inşa etmek istediği barış sürecini sonlandırmaya çalıştığını vurguladı. DEM-GENÇ'in Öcalan'ın özgürlüğü için başlattığı çadır eylemini de sonuna kadar sürdüreceklerini de dile getiren Yılmaz, "DEM-GENÇ öncülüğünde başlayan barış hamlesi daha güçlü devam edecektir. Demokratik çözüm çadırı Önderliğin özgürlüğü için mücadelesine devam edecektir" ifadelerini kullandı. 

Açıklamanın ardından yurttaşlar, Nurettin Sözen Parkı'nda polis tarafından yıkılan çadırı parkta bulunan basketbol sahasına kurdu. (DİHA)

www.evrensel.net