15 Temmuz 2015 20:34

Avrupa İran pazarına hızlı giriyor

Paylaş

İranla nükleer anlaşmanın sağlanmasının ardından Avrupalı bakanlar İran ziyaretlerine başlıyor. Almanya Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel’in pazar günü İran’ı ziyaret edeceği bildirildi. IRNA’nın haberine göre Alman iş dünyası, rakipler anlaşmalar imzalamak için İran’a akın ederken bu yarışta geri kalmaktan endişe ediyor. Bu sebeple de Sigmar Gabriel’i İran’a hızlı bir ziyaret gerçekleştirmeye ikna ettiler.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da, İran’daki ilginç ticari perspektifleri görmek için bu ülkeye gideceğini söyledi.

RUHANİ: ARTIK TEHDİT DEĞİLİZ

Bu arada İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dünya güçleri ile İran arasında yapılan nükleer anlaşmayı “İslam Cumhuriyeti’nin politik bir zaferi” olarak niteledi. Ruhani anlaşmanın Tahran’ın artık uluslararası bir tehdit olarak görülmediği anlamına geldiğini ifade etti. İran için yasal, teknik ve politik bir zaferdir” diye konuşan Ruhani, anlaşmanın, dünyanın artık İran’ı tehdit olarak görmemesi adına bir başarı olduğunu savundu. 

IŞİD’LE MÜCADELEYE VURGUSU

İran Dışişleri Bakan Muhammed Cevad Zarif de, nükleer meselenin çözülmesinin ardından dünya güçleriyle IŞİD gibi ortak sorunlara karşı birlikte mücadele edebileceklerini söyledi.

HALK SOKAKTA KUTLADI

Öte yandan önceki gece Tahran caddelerinde konvoylar oluşturan İranlılar kornalar çalarak anlaşmaya destek verdi. Cihan Haber Ajansı’na konuşan eden Siamak Teber, “İnsanları hayatlarında önemli değişiklikler olabilir. Milletimizin büyük başarılarından biri olduğunu düşünüyorum.” dedi. Fatıma Cihanara de “İnşallah yaptırımlar kalkacak ve sosyal özgürlüklerimize de kavuşacağız.” ifadelerini kullandı. Ali Alvandi ise anlaşmanın ardından problemlerin hemen çözülmesini beklememek gerektiğini belirtti ve bunun için zamana ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Alvandi, “Halk bu mutluluğu hak ediyor.” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Atılan sigara izmariti 14 hektar alanı küle çevirdi

SONRAKİ HABER

Erdoğan: S-400 konusunda teslim sürecindeyiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa