15 Temmuz 2015 20:12

IMF’den AB’ye Yunanistan eleştirisi

Paylaş

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avro Bölgesi liderlerinin Yunanistan’a ağır şartlar karşılığı yardım sundukları anlaşmayı eleştirdi.

IMF, Yunanistan’ın kamu borçlarının sürdürülemez hale geldiğini belirterek ve borçların ertelenmesi gerektiğine dikkat çekti. IMF ayrıca, borçların azaltılması seçeneğinin de değerlendirilmesi tavsiyesinde bulundu. Özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel çok defa ‘Borçların silinmesi söz konusu olamaz’ açıklaması yapmıştı. 

Yunanistan’ın IMF’ye olan borcu da tüm borçlarının yüzde 10’una denk gelen 1.6 milyar avro. SYRIZA Hükümeti, vadesi 13 Temmuz’da dolan borçlarını ödeyemedi. 

Öte yandan Yunanistan Parlamentosu dün SYRIZA Hükümetinin Avro Grubu ile vardığı anlaşmayı görüşmek üzere toplandı. Yeni bir ‘Troyka Anlaşması’ olarak nitelendiren ve Yunanistan’ın maliyesini Troyka’nın denetimine veren anlaşma bir çok milletvekilinin de tepkisini çekmişti. 

ÇİPRAS: ANLAŞMA METNİNE İNANMIYORUM 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise devlet televizyonu ERT1'e yaptığı açıklamada “Anlaşma metnine inanmıyorum. Yapmış olma ihtimalim olan tüm hatalar için sorumluluk bana ait. Aynı şekilde inanmadığım, ancak ülkemde bankaların çökmesi gibi bir felaketi önleyen bir metne attığım imza için de sorumluluk bana ait”  ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanımızın ‘Kobani düştü düşüyor’ açıklamasına takla attırdılar

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Yüceer'den kanun teklifi: Cinsel taciz cezasız kalmasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa