Yardım görgüsüzlüğüne tepki

Yardım görgüsüzlüğüne tepki

Erhan KURUL 
Elazığ

Elazığ Belediye Başkanı AKP’li Mücahit Yanılmaz, ramazan ayı nedeniyle yoksul ailelere verilen 100 liralık harcama limitli sosyal kartları şova çevirmesi tepki çekti. 

İhtiyaç sahiplerine yapılacak 100 liralık yardım için 3 bin 320 kişinin başvurduğu Sosyal Kart’dan 1100 kişi yararlanabildi. Yanılmaz, sosyal kart yardımı yaptığı kişilerle fotoğraf çekip, belediyenin internet sitesinde yayımlamıştı. 

AKP’li başkanın halkı rencide eden uygulaması büyük tepki çekti. AKP’li Mücahit Yanılmaz gelen tepkiler üzerine fotoğrafların bilgisi dahilinde internete konmadığını öne sürerek, özür diledi. Emek Partisi Elazığ İl Başkanı Murat Zülfikar, “AKP ve belediyeleri yoksulluğu her zaman rant alanı olarak gördü” dedi. AKP’nin yoksulluğun devam etmesini istediğini söyleyen Zülfikar “Televizyonların ve gazetelerin önünde 100 lira dağıtıyor, yardım ettikleri insanların fotoğraflarını paylaşarak şov yapıyorlar. Üstelik bu parayla ne alınıp alamayacağını da kendileri belirlemiş. AKP yoksulluğun sürmesini kendisinin büyümesinin de garantisi görüyor” dedi. 

HDP İl Eş Başkanı Yunus Güneş ise “Belediyeciliğin asli unsuru yoksullara ve emekçilere hizmet vermektir. Maalesef şehrimiz Elazığ’daki belediye anlayışı bunun tam tersi” dedi.  Elazığ Belediyesinin yoksullukla mücadele etmediğini söyleyen Güneş, “Yoksul halkımızı televizyonlar, gazeteler önünde deşifre edip kendi popülaritesini arttırmayı amaçlıyorlar. Yoksulluk fıtrat değildir” dedi. 

Eğitim Sen Şube Başkanı Fuat Koç ise “Belediye başkanının sosyal kart verdiği ailelerle fotoğraf çekmesi, o insanları deşifre etmesi insani açıdan da dini açıdan da yanlıştır. Bizim anlayışımız ‘Sağ elin verdiğini sol el görmesin’ anlayışıdır. Ancak görülüyor ki bu anlayış yerini çoktan reklama bırakmış” dedi. 

www.evrensel.net