15 Temmuz 2015 19:31

‘Cumhurbaşkanlık bin yargı mensubuna örtülü ödenekten takım elbise diktirdi’ iddiası

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanlığı tarafından bin adet yüksek yargı mensubuna piyasa değeri 2 ila 3 bin TL arasında değişen takım elbiseler diktirildiği, bu bedellerin de özellikle seçim döneminde çok büyük tartışmalara sebep olan örtülü ödenekten karşılandığına dair iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Tanal, kıyafetlerin firmanın Ankara Panora mağazasından teslim edilip edilmeyeceği konularını da Adalet Bakanı Kenan İpek’e sordu.

Tanal, örtülü ödenekten 1000 yargı mensubuna kıyafetle ilgili önergesinde şu soruları yöneltti:  

* Cumhurbaşkanlığı tarafından masrafları örtülü ödenekten karşılanmak üzere yüksek yargı mensuplarına 1000 adet takım elbise diktirildiği iddiaları doğru mudur?

* Bu iddia doğru ise bu takım elbiseler hangi yüksek yargı mensupları için dikilmektedir?

* Yüksek yargı mensuplarına vatandaşlarımızın cebinden yapılan bu jestin sebebi nedir? Bu hediyeyi kabul ederek Anayasa’nın kuvvetler ayrılığı ilkesini ihlal eden yargı mensupları hakkında Bakanlığınızca herhangi bir tahkikat başlatılacak mıdır? 

İç Güvenlik Paketi’nin de yer aldığı torba yasada Cumhurbaşkanına örtülü ödenek kullanılabileceğine dair bir madde de geçmişti. Bu madde ile Başbakanın kullanma yetkisine sahip olduğu örtülü ödeneğin bir benzerinin Cumhurbaşkanına tahsis edilmesi öngörülmüştü. (Ankara/ANKA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

MİT'e ait TIR soruşturmasında 'yargılama' için karar bekleniyor

SONRAKİ HABER

Yardım görgüsüzlüğüne tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...