15 Temmuz 2015 17:39

AYM: Eşmelilerin hak arama özgürlüğü kısıtlandı

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir

Eşme-Ulubey ilçesi arasındaki Kışladağ altın madeninde meydana gelen siyanür kazası sonrası açılan davada Anayasa Mahkemesi, “Yurttaşların hak arama özgürlüğünün ihlal edildiği”ne karar verdi. Zehirlenmelerinin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen bir sonuç alamayan Eşmelilerin mücadelesi hukuksal kazanımla sonuçlandı. Hukukçular, ihlalin siyanürle zehirlenen herkes için söz konusu olduğunu belirterek, bu kişilerin tek tek dava açmasının önünün açıldığı görüşünde. 

DEVLETİN POZİTİF YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Zehirlenmelerle ilgili davanın hukukçusu Avukat Mehmet Horuş, davada 34 duruşma yapıldığını belirterek, “Anayasa Mahkemesi; Anayasa’nın 36. maddesindeki hak arama özgürlüğü yönünden ihlal kararı verdi ve kararın bir örneğini Yargıtaya da gönderme kararı aldı. Devletin pozitif yükümlülüğüne vurgu yaptı” dedi. Anayasa Mahkemesi kararının yapılan başvurunun konusu ve içeriği ile birlikte düşünüldüğünde sadece başvurucularla sınırlı bir ihlal kararı olmadığını söyleyen Horuş, “Yaşanan kitlesel siyanür zehirlenmesine maruz bırakılan herkes açısından bir ihlal söz konusudur. Şu anda Tavşanlı’da da benzer bir süreç yaşanıyor. Bana kalırsa Gaziemir’deki nükleer atıklar için de aynı durum var” dedi.

‘DAVAYA BİLE GEREK KALMAZDI’

Horuş şunları söyledi; “Yarın bir gün Artvin’de, Fatsa’da benzer felaketler yaşandığında olayın aydınlatılması için on yıl beklemek zorundayız. Bana kalırsa Eşme’de yaşananları aydınlatmak için yurttaşlar tarafından dava açılmasına bile gerek yoktu. Bir hukuk devletinde yurttaşların dava açmalarına gerek kalmadan bu olayın aydınlatılması, sorumluların bulunması ve yurttaşların zararlarının karşılanması gerekirdi. Yargıtayın bozma kararı, kamu kurumlarının ve savcılığın etkili bir soruşturma yürütmediğinin yeterli bir kanıtıdır.”

NE OLMUŞTU?

Uşak’ın ilçesi olan Eşme ve köylerinde yaşayan yaklaşık 1500 vatandaş, 2006 yılı haziran ayı sonunda madende meydana gelen bir kaza sonrası siyanürden zehirlendi. Zehirlenmelerin Kanadalı Eldorado Gold şirketinin Türkiye uzantısı olan TÜPRAG firmasına ait Kışladağ Altın Madenindeki siyanürden kaynaklandığı anlaşıldı. TTB üyesi doktorların çabaları sonrasında yapılan analizde, vatandaşların kanında limitin onlarca kat fazlası siyanür çıktı. TMMOB heyetinin ve diğer ekoloji hareketi temsilcilerinin araştırmaları da zehirlenmelerin siyanür kaynaklı olduğu yönünde raporlanma ile sonuçlandı. Ancak, Eşme Kaymakamlığı, Uşak Valiliği ve diğer resmi kurumlar kazayı kapatmak için tüm imkanlarını seferber etti. Açılan davalarda savcılık, sorumlular hakkında takipsizlik kararı vererek dosyayı kapattı. Bu süreçte altıncı şirket de kendisinin sorumlu olduğu yönünde açıklama yapanlar aleyhine yüklü tazminat davaları açtı. Aradan geçen 10 yıla rağmen Eşme’deki felaketin sorumluları halen ortaya çıkartılmadığı gibi “Avrupa’nın en büyük altın madeni” unvanına sahip maden kapasite arttırarak üretimine devam ediyor. Aynı şirketin Yunanistan’daki madencilik faaliyetleri SYRIZA’nın iktidara geldiği günün ertesinde durduruldu.

 

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Valiliği baraj yapımını protesto edenleri suçladı

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa