15 Temmuz 2015 17:03

İzmir'de 1 Mayıs olaylarından tutuklanan 10 kişi tahliye edildi

İzmir'de yapılan 1 Mayıs kutlamasının arama noktasında çıkan arbede nedeniyle 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla tutuklanan 10 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmada sanıkların tutukluluk sürelerini göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, tahliye kararı verdi.

Paylaş

İzmir'de gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarının arama noktasında çıkan arbede nedeniyle "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanan 10 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Fırat Gencer, Hüseyin Kaya, Murat Demir, Hatip Azizoğlu, Halil Akan, Mahir Yalçın, Muhammet Kaya, Azad Göçer, Agit Sağlamcan ve Mihran Çelikbaş ile sanıkların avukatları ve şikayetçi polisler Murat Mert, Tuncay Bıçakçı, Oruç Taşdemir ile Can Gökmek de katıldı. 

Duruşmada sanıkların Kürtçe savunma yapmak istemesi üzerine sanık avukatlarının hazır bulundurduğu tercümanların adli kaydı bulunmaması nedeniyle kabul edilmedi. Ardından avukatların talebi ile mahkeme heyeti tarafından Nevat Nezir tercüman olarak atandı. Kürtçe ve Türkçe olarak savunma yapan sanıklar, dünyada ve Türkiye'de yasal olarak kutlanan 1 Mayıs Bayramı'na emek sömürüsüne karşı işçilerin yanında olmak amacıyla bireysel olarak katıldıklarını, olay günü arama noktasında polisin halka saldırdığını ve ellerinde herhangi yasa dışı bir unsur bulunmadığını söyledi. "Örgüt üyeliği" suçlamasını kabul etmediklerini belirten sanıklar, tahliyelerini talep etti. 

EMNİYET ZORLAMASI

Sanık avukatlarından Gurbet Uçar, yaşanan olayın aynı zamanda tanığı olduklarını ifade ederek, İzmir'de gerçekleşen 1 Mayıs etkinliklerinin polis fezlekesinde "yasadışı" ilan edilmeye çalışıldığını belirtti. İddianamede gurubun ellerinde "Terör örgütü PYD ve YPG bayrakları taşındığı" iddialarına karşı mahkeme heyetine Adalet Bakanlığı'nın 2015 tarihli yazısını sunan Uçar, PYD ve YPG'nin Adalet Bakanlığı tarafından "terör örgütü" olarak tanımlanmadığını kaydetti. Uçar son olarak, "Bu dosya Emniyet'in zorlamasıyla yasadışı olarak gösterilmeye çalışılıyor. Müvekkillerimizin tahliyelerini talep ediyoruz" dedi.

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutuklu bulunduğu süreyi de göz önünde bulundurarak tahliyelerine karar verdi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Enpay patronuna savcılık dur dedi: Patronun suç duyurusu reddedildi!

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa