15 Temmuz 2015 17:04

Enpay patronuna savcılık dur dedi: Patronun suç duyurusu reddedildi!

Paylaş

Enpay patronunun direnişe geçen 15 işçi hakkında, fabrikada çalışan diğer işçilere cebir ve tehdit kullanarak üretimi durdurma ve fabrikayı işgal etme suçlamaları ile yaptığı suç duyurusu savcılıkça kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesi ile reddedildi. 

Türk Metal Sendikası’ndan istifa ederek Birleşik Metal-iş Sendikası’na üye olan Enpay işçileri ramazanın ilk günü, patronun sendika değiştiren işçilere sahurda yemek vermemesi üzerine direnişe geçmişti. Bunun üzerine Enpay patronu direnişe geçen 15 işçi hakkında, fabrikada çalışan diğer işçilere cebir ve tehdit kullanarak üretimi durdurma ve fabrikayı işgal etme suçlamaları ile savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. 

‘11 ARKADAŞIMIZIN HAKSIZ YERE İŞTEN ATILDIĞININ KANITI’

Savcılığın kararını Enpay işçisinin haklı mücadelesinin teyidi olarak değerlendiren işçiler, “Bu kararla 11 arkadaşımızın haksız yere işten atıldığı da ortaya çıkmış oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Patronun şikayetçi olduğu 15 işçiden 11’i işten çıkarılırken, 3 işçinin ise eylemin gerçekleştirildiği gün istirahatli olduğunu kaydeden Enpay işçileri “3 arkadaşımız raporlu iken, işyerinde bulunmadığı halde patron bu işçilerden de şikayetçi olmuştu. Bu bile bu şikayetin kasıtlı bir davranış olduğunu ortaya koyuyordu. Bu karar işten atılan 11 arkadaşımızın da haksız yere işten atıldığının kanıtıdır. Enpay işçisi bir kez daha kazanmıştır” şeklinde konuştu. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Haziran medya raporu: Davalar, cezalar, gözaltılar...

SONRAKİ HABER

Kuru çaya yüzde 15 zam yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa