KESK üyeleri bordro yaktı, mücadeleye çağırdı

KESK üyeleri bordro yaktı, mücadeleye çağırdı

KESK’in çağrısıyla ülke genelinde bordro yakan kamu emekçileri, Memur Sen ve hükümet arasında imzalanan ve emekçilere yoksulluk getiren sözleşmenin sonucu olan bordroların değişmesi için mücadeleyi yükselteceklerini duyurdu. Emekçiler, grev ve gerçek bir toplusözleşme hakkı istedi. 

İzmir’de Konak Eski Sümerbank önünde toplanan KESK’e bağlı sendikaların üyeleri “Adil, demokratik, emekten yana, grevli toplusözleşme” pankartı ile İzmir Valiliği’nin önüne yürüdü.  Burada KESK İzmir Şubeler Platformu adına konuşan Tüm Bel-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ulus Bozkır, yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerine açlık ve sefalet tablosu içinde girdiklerini ifade etti. Kamu emekçilerine ve emeklilerine dayatılan iç karartıcı tablonun değişmesi için öncelikle enflasyon farklarının ödenmesini isteyen Bozkır, grev hakkının da önündeki engellerin kaldırılmadan toplusözleşmenin emekçilerin lehine ilerlemeyeceğini kaydetti. İnsanca yaşam ve çalışmanın tüm kamu emekçilerinin talebi olduğunu söyleyen Bozkır, tüm emekçileri bu taleplerle mücadeleye çağırdı. 

SAVAŞA DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu da vergi dairesi önündeydi. “Savaşa değil emekçiye bütçe”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganlarını atan emekçiler adına BES Diyarbakır Şube Eş Başkanı Dilan Yakut açıklama yaptı. Yakut AKP iktidarının Suriye’de yaşanan gelişmeler üzerinden savaş rüzgarları estirmesinin 7 Haziran seçimlerinden gerekli mesaj almadığını gösterdiğini söyledi. Şanlıurfa’da maliye önünde, Gaziantep’te ise Vergi Dairesi Başkanlığı önünde bordro yakan KESK üyeleri hükümete tepki gösterdi. 

‘SATIŞ SÖZLEŞMESİNİN ESERİ’
Adana’da İnönü Parkı’nda açıklama yapan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Tonguç Özkan,  2014-2015 yıllarını kapsayan toplusözleşmede kamu emekçilerinin tarihinde ilk defa enflasyon farkı verilmediğini ifade etti. Özkan bu sözleşme ile taban aylık katsayısına bağlı ödeme tutarlarına hiç bir artış yapılamadığına dikkat çekti. Özkan, “Gerçek enflasyon farklarının yansıtılmadığı, toplu iş sözleşmesinin satış sözleşmesi olduğunu kanıtlar nitelikteki bordrolarımızı, aynı satış sözleşmesinin tekrar edilerek haklarımızın gasbedilmemesi için uyarı niteliğinde yakıyoruz” dedi. 
BİR MAAŞ KAYIP VAR
KESK Kocaeli Şubeler Platformu üyeleri de Vergi Dairesi Başkanlığı önündeydi. Dönem Sözcüsü Gülüzar Ateş, 2016-2017 yıllarını kapsayan üçüncü dönem toplusözleşmeye sayılı günlerin kaldığını belirterek, “Kamu emekçileri olarak bir önceki bu satış sözleşmesinin ağır faturasını ödemeye devam ediyoruz. Yaptığımız hesaplamalar kamu emekçilerinin, eyaşadığı kaybın ortalama bir maaş tutarında olduğunu göstermektedir” dedi. Emekçiler açıklamanın ardından maaş kayıplarını ve Memur Sen’in imzaladığı sözleşmeyi bordrolarını yakarak protesto etti. 

Bursa ve Denizli’de de eylem yapılırken, Mersin’daki eyleme HDP Milletvekili Çilem Öz’ün de destek verdi. 

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İSTEDİLER
ASKERİ İş Yerlerinde Görevli Kamu Çalışanları Sendikası (Asim-Sen) üyeleri, ‘Eşit işe eşit ücret’ talebiyle eylem yaptıkları Milli Savunma Bakanlığı (MSB) binası önünde maaş bordrolarını yaktı. Asim-Sen Genel Başkanı Ali Önal, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan 35 bin kamu çalışanını ilgilendiren ve 2013 yılında alınan Anayasa Mahkemesi kararına yönelik yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmediğini kaydederek “Bizler savunma iş kolu çalışanlarıyız. Emeğimizden başka bir gelirimiz yok ve bunun görmezden gelinmesini istemiyoruz. Sosyal güvenlik ve ücret adaletsizliğinin giderilmesi için, uluslararası sözleşmelerde geçen adil ücretlendirme, aynı iş yerinde eşit değerdeki işlerde, aynı verimle çalışanların ücretleri arasında bir farklılığın olmayacağını öngören bir anlayışı ifade ettiği için eşit işe eşit ücret istiyoruz” dedi.

TALEPLER

* 2013 yılında AKP ile yandaş Memur-Sen arasında imzalanan ‘satış sözleşmesi’nden kaynaklı kayıplar 15 Temmuz itibari ile karşılanmalı.
* 2014 yılı enflasyon farkı ödenmeli.
* Vergide adalet sağlanmalı, vergi dilimi ile soyguna son verilmeli, kesintiler iade edilmeli.
* Grevli toplusözleşmeli sendika hakkı tanınmalı. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER KESKbordro yakma