Anayasa Mahkemesi, Gülen ve Karaca'nın başvurularını kabul etmedi

Anayasa Mahkemesi, Gülen ve Karaca'nın başvurularını kabul etmedi

Anayasa Mahkemesi (AYM), Fethullah Gülen ve Hidayet Karaca'nın yapmış olduğu başvuruları 'başvuru yollarının tüketilmemiş' olması nedeniyle 'kabul edilemez' buldu.

Fethullah Gülen, bir internet sitesinde yayımlanan röportajda nefret söylemi bulunması, ancak cumhuriyet savcılığına yapılan şikayet neticesinde ilgililer hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. İnternet sitesinde yayımlanan röportajdaki sözlerin 'nefret söylemi' kapsamında olmadığını kaydeden AYM, yerleşik içtihada uygun olarak özel hukuk alanındaki başvuru yolları tüketilmeden sadece ceza soruşturması yolu tüketilerek yapılan başvurunun, 'başvuru yollarının tüketilmemesi' gerekçesiyle 'kabul edilemez' olduğuna karar verdi.

HİDAYET KARACA'NIN BAŞVURUSU DA KABUL EDİLMEDİ
AYM, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın yapmış olduğu başvuruyu da aynı gerekçeyle 'kabul edilemez' buldu.

AYM’den yapılan açıklamada, Karaca’nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklandığı hatırlatıldı. Karaca, başvurusunda kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama nedeni bulunmaksızın, kanuna aykırı delillerin kuvvetli suç şüphesi sayılarak tutuklandığını ifade etmişti. Tutuklamaya itiraz üzerine verilen kararın gerekçesiz olması ve doğal hâkim ilkesine aykırı olarak kurulmuş, tarafsız ve bağımsız olmayan bir mahkeme tarafından yapıldığını aktaran Karaca, gözaltı süresinin aşıldığını ve soruşturma sürecinde kamu görevlilerinin insan haysiyeti ile bağdaşmayan eylemleri nedeniyle kötü muameleye maruz bırakıldığını ifade etmişti. Karaca, ayrıca soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği ile adil yargılanma haklarının ve ifade hürriyetinin ihlal edildiğini kaydetmişti.

AYM, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasını, kötü muamele iddiasını ve gözaltı süresinin aşıldığı iddiasını 'başvuru yollarının tüketilmemiş olması' nedeni ile kabul edilemez buldu. AYM, kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama nedeni bulunmadığı halde tutuklama kararı verildiği ve itirazın gerekçesiz olarak reddedildiğine ilişkin iddialarını, doğal hâkim, tarafsız ve bağımsız hâkim ilkelerinin ihlal edildiği iddiasını, soruşturma dosyasına erişim imkânı verilmediği iddiasını, ifade hürriyetinin ihlal edildiği iddiasını açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez buldu. (CİHAN)

www.evrensel.net