14 Temmuz 2015 21:03

SeraPool'da kadın işçiye uygulanan şiddet protesto edildi

Paylaş

SeraPool'da ücretini almak isteyen kadın işçiye dün patron tarafından fiziksel şiddet uygulanması üzerine bugün işyeri önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Sık sık, 'Işçilerin birliği sermayeyi yenecek' ve 'İmzalar atilsın üretim başlasın' sloganlarının atıldığı eylemde SeraPool işçileri adına açıklamayı, Cam Keramik-İş Sendikası İşyeri Baştemsilcisi ve aynı zamanda SeraPool işçisi Filiz Alaoğlu yaptı.

Patronun dün olduğu gibi bugün de hiçbir yasayı tanımadığını belirten Alaoğlu, "Baskı, tehdit ve gözdağı ile işçilerin hak talebini sindirmek istiyor. SeraPool işçileri, bu kuralsızlığa boyun eğmeyecek. SeraPool'da direnişin 34. günü, yeniden fabrikada yaşadıklarımızı, direniş boyunca artan baskıları bir kez daha anlatacağız. Haklı ve meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bir daha yineliyoruz" dedi. İşçilerin maruz kaldığı zorlu koşulları aktaran Alaoğlu, "Rapor alındığında, 1 güne 2 günlük ücret kesiliyor, babalık izni alan arkadaşlarımızdan 6 günlük ücret kesintisi yapıyorlar ya da yıllık izinlerinden kesiliyor. SeraPool işçileri 11-12 kişinin çalışması gereken bantta 5-6 kişi ile iş yapmaya zorlanıyorlar. İki işçinin kaldırması gereken kasaları (kadın işçiler) tek kişi kaldırmaya zorlanıyorlar, bu da günde 1,5-2 ton demek. Bir çok işçide bel ve boyun fıtığı var. Yani anlayacağınız yasa tanımayanlar, bize yasadışı direniş yaptığımızı iddiasında bulunuyorlar" diye konuştu.

"Geçen hafta işten atılan kadın işçi arkadaşımız dün, ücretini almak için içeriye girdiğinde patron tarafından fiziksel şiddete ve hakaretlere uğramıştır. Fabrika yönetimi tarafından kolundan sürüklenerek dışarıya çıkarılmıştır. Bu konuda suç duyurumuzu da yaptık" diyen Alazoğlu, kadın işçilerin kötü iş koşullarına karşı sendikalaşmak için attıkları her adımda karşılarına çıkan her engele karşı direnmelerine karşın ilk günden beri gözdağı verilmek istendiğini söyledi ve bu muameleleri kadınlara yönelik eşitsizliğin bir parçası olarak dile getirdi.

Son olarak SeraPool patronuna da çağrıda bulunan Alaoğlu, "34 gündür bizlere karşı başarılı olamadın, direncimizi kıramadın, bundan sonra da kıramayacaksın. Üretim istiyorsan sendikayı tanı, üretim başlasın" diye konuştu.

Pendik Kadın Dayanışma Derneği, Maltepe-Gülsuyu Kadın Dayanışma Derneği, Esenyalı Dayanışma Derneği, Esenyalı Gençlik-Kültür Derneği, Çan Ortak Girisim Işçileri, EMEP Pendik-Kartal İlçe Örgütü, SDP, Petrol-Iş, Devrimci Anarşist Faaliyet ve HDP Pendik İlçe Örgütü de eyleme destek verdi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bayram yevmiyesi verilmeyen madenciler eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa