14 Temmuz 2015 19:13

Karaburun Belediyesi, Kongrede 'soykırım işlenecek' diye desteğini çekti

Paylaş

Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu,  bu yıl 10.'su düzenlenecek kongreye dair "zorunlu" bir açıklama yayınladı.

10. yılında “sermayenin doğası: soykırımlar, katliamlar, savaşlar” temasıyla çağrı yapılan Karaburun Bilim Kongresinin 2-6 Eylül tarihleri arasında, her yıl olduğu gibi bu yıl da Karaburun’da düzenleneceği belirtilen açıklamada, "Dokuz yıldır düzenlemekte olduğumuz Kongremize maddi ve ayni destek sunan Karaburun Belediye Başkanlığı, bu yılki çağrı metnimizde yer alan “1915 Ermeni ve Süryani Soykırımı” ifadesinden dolayı desteğini geri çekmiştir. Mevcut Belediye Başkanı, kendisiyle defaten yaptığımız görüşmelerde, temamızın tüm boyutlarıyla ve farklı perspektiflerden tartışılacağını açıkça ifade etmemize karşın kongremize destek olmayacaklarını bildirmiştir. Bu karar, özellikle oturumların yapılabilmesi için gerekli olan fiziki koşulların oldukça kısıtlanması anlamına gelmekte ve kongrenin yapılabilirliğini zora sokmaktadır. Tüm zorluklarına rağmen, Karaburun halkının da desteğini alan Karaburun Bilim Kongresi ve Karaburun Ekonomi Politik Okulu, belediyenin desteği olmaksızın, yine Karaburun’da gerçekleştirilecektir. Bugüne kadar bizlere verdikleri destekler için teşekkürlerimizi sunmakla beraber, karşılaşmış olduğumuz bu olumsuz tavır değişmezse, Karaburun Belediye Başkanlığına -bundan sonra da Karaburun’da düzenlemeye devam edeceğimiz- Kongremizin destekçi kuruluşları arasında yer verilmeyecektir." ifadesi kullanıldı.

İSYANIN MEKANI KARABURUN
Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu olarak, Karaburun Yarımadası’nı yalnızca bir Kongre mekanı olarak değil; bir toplumsal isyan mekanı, daha da önemlisi işçi sınıfının ve tüm ezilenlerin bilgisinin kolektif olarak üretildiği tarihsel bir mekan olarak gördükleri ifade edilen açıklamada, "11. Karaburun Bilim Kongresi’ni Şeyh Bedrettin ve Börklüce Mustafa’nın Osmanlı’ya isyanının 600. yılı olan 2016’da, bu isyanın mekanı olan Karaburun’da düzenleme konusundaki kararlılığımızı tüm kamuoyuyla bugünden paylaşmak istiyoruz." denildi.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI
Açıklama, bir çağrıyla sona erdi: "Bu koşullar altında; başta 10 yıldır kongremize emek veren tüm katılımcılarımız ve izleyicilerimiz olmak üzere danışma, bilim, hakem ve düzenleme kurullarımızda yer almış tüm bilim insanlarını ve arkadaşlarımızı; bu yıl beşincisini düzenlemekte olduğumuz Karaburun Ekonomi Politik Okulu’na emek vermiş tüm hocalarımızı ve katılımcılarımızı; sosyal programlarımıza destek olan tüm sanatçı dostlarımızı; Kongremizin başladığı 2006 yılından bu yana ‘Sokağın Bilgisi’ oturumlarında yanımızda olan tüm işçileri ve akademi dışında bilimsel bilgi üretme çabasında olan emekçileri, dokuz yıldır bize ev sahipliği yapan Karaburunluları, Karaburun Bilim Kongresi’nin 10. yılında yanımızda görmeyi istiyor; herkesi bu dayanışma çağrımıza destek olmaya davet ediyoruz." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Anadolu’nun Gözyaşları

SONRAKİ HABER

Bağlar'da meclis üyelerinin yerine de kayyum atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa