14 Temmuz 2015 18:13

Çipras mayın tarlasına girdi

Paylaş

Seyit ALDOĞAN
Atina

Yunanistan’da Aleksis Çipras Hükümetinin Troyka ile yaptığı anlaşma, krizin tüm yükünün işçi ve emekçilerle ezilen tüm toplumsal kesimlerin sırtına yüklenmesine devam edileceği anlamına geliyor. Halk oylamasında reddedilen anlaşmanın tümünün altına imza atan Yunan Hükümeti, KDV artırımı dahil yeni vergi düzenlemeleri ile köylülerin, işçilerin, küçük esnafın ve serbest çalışanların sırtına yeni vergiler yüklüyor. Erken emeklilik yasası da ortadan kaldırılarak emeklilik yaşı 67’ye çıkartılıyor. İş yasalarını yeniden düzenleyen anlaşma, aynı zamanda bir önceki hükümet döneminde işten atılan kamu çalışanlarının işe yeniden alınması doğrultusundaki SYRIZA Hükümeti kararını da ortadan kaldırarak yeniden işten atmaların önünü açıyor. Ayrıca kamuda çalışanların sayısının düşürülmesi öngörülüyor. 
Başta havaalanları, limanlar, enerji sektörü, telekomünikasyon gibi kamu kuruluşlarının bütünüyle özelleştirilmesini ve elde edilecek 50 milyar avroluk bütçenin kontrolünün Troyka’ya (AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF üçlüsüne verilen ad) verilmesini onaylıyor. 

Bu kurumların denetiminde yapılacak olan özelleştirmelerden elde edilecek gelirin kontrolü ise yine ve bütünüyle Troyka’ya devrediliyor. Buna göre elde edilecek gelirin yarısı bankalara sermaye takviyesinde, bir çeyreği borç geri ödemesinde ve kalan çeyreği yatırımlarda kullanılacak. 

EKONOMİK DENETİM EMPERYALİSTLERDE

Çipras Hükümeti kurulduğunda Troyka heyetinin denetimlerine son verilmiş ve bakanlıklara girmeleri yasaklanmıştı. Anlaşma çerçevesinde devlet istatistik enstitüsünün bağımsızlaştırılması ve ekonominin denetiminin Troyka’ya açılması yetkileri yeniden yasallaşmış oluyor. Kısacası Yunan Hükümeti hiç bir mali konuda tek başına karar veremeyecek. Verilmiş kararlar ise iptal edilecek. Bankacılık yasasının yeniden düzenlenmesini de içeren yasa ayrıca “kapalı meslek” olarak tanımlanan (eczaneler, taşıma, muhasebe, noterlikler vb.) alanlarda yeni düzenlemeler getirerek serbestleştiriyor. Kriz süreci boyunca yüzde 30-40 oranında düşürülen ücretlerde ve emeklilik aylıklarında yeniden kesintiler içeriyor ve dükkanların, süper marketlerin vb. ticari kuruluşların haftanın tüm günlerinde açık kalmasını yasallaştırıyor.

YUNAN PARLAMENTOSUNDA GÖRÜŞÜLECEK

Yunan Parlamentosunun bu hafta onaylanan reformları yasalaştırması ve ancak Atina’nın Troyka’nın olası yeni taleplerini karşılaması durumunda üç yıllık bu “kurtarma paketi” uygulamaya girebilecek.
Başbakan Çipras ise özelleştirmelerden elde edilecek fonun Yunanistan’da kalmasını “başarı” olarak değerlendirdiği konuşmasında “Avrupalı uç güçlerin Yunanistan’ı Avro Bölgesi (avro kullanan ülkeler) dışına çıkarma çabaları önlendi. Zor bir anlaşma yaptık ve zorlu bir sürece giriyoruz. Ancak ekonominin yeniden yapılandırılması sürecine de girmiş bulunuyoruz. Krizin yükünü şimdiye kadar belli bir kesim ödedi. Ödemeyenler de ödemeye başlayacaktır” dedi. Çipras’ın hiç bir açıklaması ne halkı ne de Troyka politikalarına karşı çıkan politik kesim ve partileri ikna edebilmiş değil. Tersine hükümetin devam etmesi oldukça zor görünüyor.

SYRIZA’YA KARŞI TEPKİLER BÜYÜYOR

Yunanistan’ın Troyka ile imzaladığı ekonomik paketin mecliste onaylanmasının yarın gerçekleşmesi beklenirken SYRIZA içindeki tepkiler giderek yoğunlaşıyor, Sol kanat sözcüsü Panayotis Lafazanis Başbakan Çipras’a gönderdiği yazıda henüz erkenken imzanın geri çekilmesini istedi. Lafazanis ayrıca programa oy vermeyeceğini belirterek “Yoksulluk ve işsizliği bitirme vaadiyle gelen bir hükümetin böyle bir anlaşmanın altına imza atması kabul edilemez dedi.” Lafazanis ile 40 kadar milletvekilinin SYRIZA’dan ayrılarak mecliste ayrı bir grup kurabilecekleri ise gelen kulis bilgileri arasında. 

Bu arada koalisyonun küçük ortağı olan Bağımsız Yunanlılar Partisi Genel Başkanı Panos Kamenos yaptığı açıklamada “Başbakanı yalnız bırakmayacağız” diyerek söylediklerinin tersi bir açıklama yaptı. 

İKİ SYRIZA MİLLETVEKİLİ İSTİFA ETTİ

Bu gelişmeler yaşanırken SYRIZA’ya bağlı iki milletvekili Dimitris Kodelas ve Kostas İsihos milletvekilliğinden istifa ettiler. Milletvekilleri Troyka altına imza atarak işlenen suça ortak olmayacaklarını belirttiler. Kodelas SYRIZA içinde yer alan uluslararası işçi solu adlı örgütten geliyor. 

Yarın aynı zamanda tüm Yunanistan genelinde kamu emekçileri greve gidecekler. Yarın hastaneler, belediyeler, valilikler, eczacılar ve diğer devlet kurumlarında çalışan emekçiler iş başı yapmayacaklar. Atina ve tüm şehirlerde gösteriler yapılacak. Gösterilerin kitlesel geçmesi bekleniyor. 

ÇİPRAS ‘HAYIR’ DİYENİ ATACAK!

Bu arada Çipras’ın parti politikalarına karşı çıkan ve halk oylamasında hayır ya da çekimser oy kullanan milletvekillerinin istifasını isteyeceği ve yerlerine yeni milletvekilleri (Yunan yasalarına göre mümkün) atayacağı söyleniyor. Çekimser oy kullanan SYRIZA’lı Meclis Başkanı Zoi Konstantinopulo böyle bir gelişme karşısında istifa etmeyeceğini açıkladı.

Bu gelişmelerden sonra “ulusal uzlaşma hükümeti” senaryoları daha çok tartışılır duruma gelmiş bulunuyor. AB kurumlarının ulusal uzlaşma hükümeti doğrultusunda baskı yaptıkları ve SYRIZA Hükümetinin anlaşmayı uygulayacak güce sahip olmadığını açıkladıkları biliniyor.

KKE ‘HAYIR’ DİYECEĞİZ DEDİ

Yunanistan Komünist Partisi (MME) Politbürosu tarafından yapılan açıklamada ise işçilerin ve emekçilerin yeni Troyka anlaşmasına hayır diyecekleri vurgulandı. Açıklamada ayrıca şu görüşler dile getirildi. “Geçmiş anlaşmaları aratmayan bu barbarca anlaşma tek bir gün ve tek bir saat bile kaybedilmeden sokaklarda, fabrikalarda ve her yerde mahkum edilmeli ve mücadele geliştirilmelidir. Dün hayır diyen SYRIZA ve Bağımsız Yunanlılar bu gün evet diyen PASOK, Yeni Demokrasi ve Potami partisiyle ortak açıklamalar yapıyorlar.  İşçilerin, emekçilerin ve yoksul halk kesimlerinin reddettiği ve hayır dediği program uygulamaya sokuluyor ve krizin faturası gene onlara ödettiriliyor. KKE daha başından SYRIZA’nın AB ile karşı karşıya gelmeyeceğini, gelemeyeceğini söylemiş, tekellere ve Troyka politikalarına karşı halkı mücadeleye hazırlayamayacağını vurgulamıştı. KKE’nin bu günden itibaren toparlanması ve güçlenmesi olumsuz dengelerin değişmesine neden olacak örgütsel olarak güçlenmeye, kaderciliğe ve boyun eğmeye karşı işçi sınıfının ve diğer ezilen halk kesimlerinin mücadeleci ruhunun gelişmesine yol açacaktır”

ÖNCEKİ HABER

Memur-Sen ve Hükümet iş birliğine karşı mücadele edeceğiz

SONRAKİ HABER

Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle "Türkiye'ye yaptırım"ı görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa