14 Temmuz 2015 17:22

HDP: İlkelerimiz koalisyona çerçeve sunmaktadır

Paylaş

HDP MYK toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, AKP’nin seçim öncesi başlayan tutumu ve Abdullah Öcalan’a dönük tecritle, çözüm sürecinin önemli bir yara aldığı vurgulandı. Parti olarak savundukları ilkelerin, ‘Nasıl bir koalisyon olmalı’ konusunda ilkesel bir çerçeve sunduğu belirtilerek, bundan sonuç alınamaması halinde ortaya çıkacak olan erken seçime, HDP’nin hazırlıklı olduğu mesajı verildi. Açıklamada, HDP’nin Ekim ayında kongreye gideceği de duyuruldu.

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) dün parti Genel Merkezi’nde eş genel başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş başkanlığında toplanan MYK’nın sonuç bildirgesinde toplantıda siyasi gündemin değerlendirilip, koalisyon görüşme sürecinin ve partinin önümüzdeki dönem faaliyetlerinin ele alındığı belirtildi.

ÇÖZÜM SÜRECİ, ÖNEMLİ BİR YARA ALDI

Açıklamada, “Bugün için siyasi gündemin ilk sırasında yer alan konu, çözüm sürecindeki tıkanma ve buna bağlı olarak yaşanan gelişmelerdir. Kürt sorununun çözümü konusunda önemli bir işleve sahip olan süreç, 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit ve sürecin seçim kampanyasına feda edilmesiyle önemli bir yara almıştır. HDP olarak, sürecin hızla onarılarak yoluna devam etmesi konusunda gereken sorumluluğu üstleneceğimizi bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak isteriz” denildi. Öcalan’a yönelik tecridin bir an önce sonlandırılması istenen bildirgede, İzleme Heyeti’nin hayata geçirilmesi, görüşmelerin hemen başlaması ve tahkim edilmiş ateşkes koşullarının hayata geçirilerek, kalıcı barışın sağlanması yönünde hızla adımların atılması gerekliliğinin altı çizildi.

AKP’YE SURİYE UYARISI

Suriye sınırına askeri yığınak yaparak savaş koşullarını hazırlayan hükümeti uyaran HDP, Rojava devriminin kazanımlarını yok etmeye yönelik bu hamlenin IŞİD ile mücadele bahanesiyle Suriye’ye müdahale etmeyi amaçladığı vurgulandı. “Hükümetin bu tehlikeli hayalden vazgeçmesini, askeri yığınağı bitirmesini, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde gerçekleştirdiği operasyonlara ve saldırılara son vermesini, en son Ardahan’daki provokasyon olmak üzere, son zamanlarda yaşanan benzer birçok olayın faillerinin yakalanarak ivedilikle adalete teslim edilmesini bekliyoruz” denilen sonuç bildirgesinde, çözüm sürecini olumsuz etkilediği belirtilen kalekol ve askeri amaçlı baraj inşaatlarının da bir an önce durdurulması çağrıdsı yapıldı. 

BARIŞ BLOKU’NA AKTİF DESTEK

Barış için tüm toplumu duyarlı olmaya çağıran HDP MYK’sı bu amaçla hayata geçen Barış Bloku çalışmalarına da tüm örgütleri ile katkı vereceğini duyurdu. Açıklamada, “Bunun yanı sıra savaşa ve Suriye’de askeri müdahalelere karşı demokratik haklarımızı kullanarak önümüzdeki dönem bir dizi eylemlilik ve parlamento çalışmalarıyla etkin mücadele sürdüreceğiz” denildi.

DOĞA KATLİAMINA KARŞI DURACAĞIZ

Açıklamada ayrıca, Karadeniz başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki HES inşaatları, Yeşil Yol ve Artvin Cerattepe altın madeni olaylarında olduğu gibi doğa katliamına yönelik tüm projelere parti olarak karşı durulacağı ve mücadele etmeye devam edileceği de belirtildi.

TAŞERON SİSTEMİNE KARŞI MÜCADELE 

HES ve barajların yanı sıra taşeron sistemine de değinilen açıklamada, “Taşeron sistemi ve buna bağlı olarak şekillenmiş çalışma yaşamının sonucu olan işçi ölümleri sürmektedir. İşçi katliamlarına dur demenin ilk adımı, taşeron sistemine son vermekten geçmektedir. İş güvenliği ve güvencesi konusunda önümüzdeki dönem çalışmalarımızın yoğunlaşacağını, bu konuda toplumsal muhalefetle birlikte mücadelemizin yükseleceğini belirtmek isteriz” denildi.

İLKELERİMİZ KOALİSYONA ÇERÇEVE SUNMAKTADIR

MYK açıklamasında gündemdeki koalisyon görüşmelerine ilişkin de “Koalisyon görüşmeleri öncesinde savunduğumuz ilkelerimiz görüşmeler boyunca da bize yol göstermeye devam edecek. ‘Demokrasi, Adalet ve Barış’ başlıkları altında topladığımız ilkelerimiz, koalisyon pazarlıklarına sıkışmamış bir anlayışın ürünüdür ve nasıl bir koalisyon olmalı konusunda ilkesel bir çerçeve sunmaktadır” denildi. 

ERKEN SEÇİME DE HAZIRIZ

Açıklamada, koalisyon çalışmalarından bir sonuç alınamamasına bağlı olarak ortaya çıkacak olan bir erken genel seçim konusunda da HDP’nin hazırlıklı olduğu vurgulandı.

HDP KONGRESİ EKİM’DE

HDP MYK’sı partilerinin Ekim ayının ikinci yarısında kongreye gideceğini de duyurdu.
Buna göre, Olağan Büyük Kongre hazırlıkları başlayan HDP, yapılacak yerel konferanslar ve halk toplantılarının ardından Ekim ayının ikinci yarısında Olağan Büyük Kongresi’ni gerçekleştirecek. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Luis Enrique: Arda kiralanmayacak, takımın kilit oyuncusu olacak

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa