'IŞİD operasyonu'nda sadece 1 kişi tutuklandı

'IŞİD operasyonu'nda sadece 1 kişi tutuklandı

İstanbul merkezli olarak 4 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda IŞİD üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 21 kişiden 1'i tutuklandı.

IŞİD üyelerine yönelik İstanbul merkezli olarak geçtiğimiz Cuma günü 4 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan 21 kişiden 2'si, emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Geriye kalan 19 kişi ise, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Adliyede savcılık ifadeleri alınan bu kişilerden 14'ü serbest bırakılırken 5 kişi ise tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. 

Nöbetçi hakimlik, 4 şüphelinin adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmasına karar verirken, 1 kişi ise ''Silahlı örgüte üye olma'' suçundan tutuklandı. 

Öte yandan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, operasyona ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca ilimizde faaliyet gösteren çatışma bölgeleri ile bağlantılı gruba yönelik başlatılan soruşturma kapsamında; şüpheli şahısların Suriye'de faaliyet gösterin dini motifli terör örgütleri ile bağlantılı oldukları, çatışma bölgelerine eleman temini ve lojistik destek sağladıkları, şüpheli şahıslardan bazılarının Suriye'de çatışma bölgelerine gidip geldikleri yapılan çalışmalar neticesinde anlaşılmıştır. Şahısların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda toplam 32 adrese 10.07.2015 günü yapılan eşzamanlı operasyonda toplam 21 şahıs yakalanmış, şüphelileri ait adreslerde yapılan aramalarda çatışma bölgelerine gidebileceği değerlendirilen yabancı uyruklu 2'si çocuk olmak üzere toplam 13 yabancı uyruklu şahıs yakalanmıştır. 

Söz konusu yabancı uyruklu şahıslar hakkında gerekli yasal işlemler yapılarak Yabancı Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edilmiştir. Yapılan operasyon sonucu; 1 adet av tüfeği ve bu tüfeğe ait 25 adet fişek, 1 kuru sıkı tabanca, bu tabancaya ait 68 mermi, çok sayıda kitap, dini motifli örgüt bayrakları, doküman ve dijital malzeme ele geçirildi" denildi. (DİHA)

www.evrensel.net