14 Temmuz 2015 04:50

Kısırkaya Plajı’nda neler oluyor?

Paylaş

Selçuk ARSLAN
İstanbul

Boğulma vakalarıyla isminden sürekli söz ettiren Kısırkaya Plajı’nda sorunlar bitmek bilmiyor. Yıkılan plajda cankurtaran ekibi dışında herhangi bir çalışma yapılmamasına rağmen, halka açılması tepkilere neden oldu. 

Kısırkaya köyü mera alanı olan plaj tesisleri, 1966 yılında İller Bankası tarafından köye gelir sağlaması amacıyla yapılmış, geçtiğimiz yıla kadar köylüler tarafından işletilmişti. Güvenliği köylüler tarafından sağlanan plaj tesisinin geliri de köye kalıyordu. Ancak geçen yıl yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile birlikte Kısırkaya’nın köy yerine mahalle statüsüne geçirilmesiyle birlikte, plaj tesisi de, mera alanı olmaktan çıkartıldı. Köylülerin milli emlaka devredildiği söylenen plaj arazisini yeniden satın almak için yaptıkları başvurular da, arazinin kendisine ait olmadığı gerekçesiyle Milli Emlak tarafından geri çevrildi. Geçtiğimiz sezonun başında plajın işletmesinin köylülerden alınıp İstanbul Büyükşehir’e bağlanmasıyla tartışmalara yol açtı. Tartışmalar devam ederken valilik kararıyla plajda bulunan tesisler yıkıldı.

15 KİŞİLİK CANKURTARAN EKİBİ

Yıkılan plajda geçtiğimiz yıl onlarca vatandaş boğularak hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de boğulma tehlikesi yaşadı. Bunun için sezon başından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 kişilik cankurtaran ekibi plajda görevlendirildi. Ekip, 15 Eylül’e kadar görev yapacak. Vardiyalı olarak çalışan ekip, plaja gelen vatandaşların güvenliğini üstlenerek olası bir can kaybını önlemeye çalışıyor. Boğulmalara karşı İBB tarafından 15 kişilik cankurtaran ekibinin göreve başlaması, plaja gelen vatandaşları biraz da olsa  rahatlattı. Ancak geçtiğimiz yıl yıkılan tesislerin molozların hâlâ yerli yerinde durması can güvenliğini tehdit ediyor. Sahilde bulunan molozlar, demir çubuklar yıkıntılara herhangi bir önlem alınmaması vatandaşları tehdit ediyor. 

İHTİYAÇLARI KARŞILAYACAK TESİS YOK

Plajda bulunan tesislerin yıkılmasıyla köylülerin elinden alınan Kısırkaya Plajı’na herhangi bir tesisin yapılmaması plaja gelen vatandaşları zor durumda bırakıyor. Plaja dinlenmek için gelen vatandaşlar, duş, şezlong, yeme-içme ve soyunma kabini gibi ihtiyaçlarını giderecek tesislerin olmamasından yakınıyor. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Acı reçeteye karşı yapılan eylemde SYRIZA bayrağı yakıldı

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa