‘Zaman’dan ayrıl’ teklifi  sadece Ali Bulaç’a yapılmadı’

‘Zaman’dan ayrıl’ teklifi sadece Ali Bulaç’a yapılmadı’

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Yazar Ali Bulaç’ın Zaman’dan ayrılması karşılığında kendisine yüklü bir para teklifi yapıldığını açıkladığı söyleşiye değinerek, “Madem Ali Bulaç kumpasın bir parçasını ifşa etti, müsaadenizle kalan kısmı tamamlayalım. O teklif sadece Ali Bey’e yapılmamıştı” dedi.

Dumanlı’nın, köşesinde konuya değindiği “Zaman’ı bitirin talimatı” ara başlıklı yazısı şöyle:
“…Madem Ali Bulaç kumpasın bir parçasını ifşa etti, müsaadenizle kalan kısmı tamamlayalım. Ali Bey’e “Gazeteden ayrıl, oradan ne alıyorsan iki-üç katını verelim” dediler ve namuslu bir entelektüel duruşu karşısında üstü kapalı tehdit savurup gittiler. Yalnız o teklif sadece Ali Bey’e yapılmamıştı.
Yazarlarımız, editörlerimiz, muhabirlerimiz tekliflerle, tehditlerle karşılaştı. Bir-iki fire verdik; ancak -tıpkı okur gibi- yazarlar da dimdik durdu. Ne ilginç bir denk gelmedir ki tam bu süreç yaşanırken dönemin başbakanı Erdoğan, kendisine soru soran başörtülü bir muhabirimize canlı yayında “Sen oradan ayrıl” diyebildi. Tesadüf müydü? Şimdilik bu kadar naklediyoruz. İlerleyen zamanlarda Zaman’ı bitirme planının nasıl işletildiğini anlatacak herkes.” (CİHAN)

 

www.evrensel.net