13 Temmuz 2015 21:01

İran müzakerelerinde sona doğru

Paylaş

İran Hükümeti ile P5+1  (ABD, Rusya, Çin, İngiltere Fransa ve Almanya) ülkeleri arasında devam eden müzakerelerde sona gelindiği haberleri geliyor. Müzakereler iki hafta içinde üç kez uzatıldı. İsviçre’nin Cenevre kentinde devam eden görüşmeler 16 gündür sürüyor. 

Reuters’a konuşan bir İranlı yetkili, nükleer müzakerelerin anlaşmayla sonuçlanabileceğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry de umutlu olduğunu söyleyerek bu açıklamayı destekledi.

KONGRE MÜZAKERELERE TEMKİNLİ

İran ile devam eden nükleer müzakerelerden endişeli olan bir grup senatör, Kongreden gelebilecek sert bir tepki nedeniyle ABD Başkanı Obama’nın liderliğinde Batılı ülkeler ve İran arasında varılması beklenen uzlaşmanın tehlikede olabileceği uyarısında bulundu. Amerika’nın Sesi Sitesinin haberine göre, yetkililer Dışişleri Bakanı John Kerry’nin liderliğinde Viyana’da devam eden müzakerelerde aralarında Birleşmiş Milletlerin koyduğu ve Batılı ülkelerle Rusya’nın devam etmesini öngördüğü silah ambargosu da dahil olmak üzere bazı “temel konuların” henüz sonuçlanmadığını belirtti. 

Müzakereleri eleştiren Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, bu haliyle müzakerelerin İran’ı “Nükleer güç kullanmaya çok yakın” bir ülke konumuna getirdiğini iddia etti. Obama yönetiminin müzakerelerde İran’a çok fazla taviz verdiğini de belirten McConnell, İran’ı bu konuda ikna etmeye çalışmaktansa onları masaya oturmaya zorlayan yaptırımların daha da arttırılması gerektiğini savundu. Senato Dışişleri Komisyonunun kıdemli üyelerinden Demokrat Partili Senatör Bob Menendez de müzakerelerden hoşnut olmadığını ve asıl önceliğin İran’ın nükleer altyapısının tamamen ortadan kaldırılmasına verilmesi gerektiğini belirtti.

ANLAŞMADA NELER VAR?

İsviçre’nin Lozan kentinde 2 Nisan’da varılan uzlaşmaya göre İran, gelecek 10 yıl boyunca sadece Natanz nükleer tesisinde uranyum zenginleştirecek. Bunun dışındaki tesislerde bulunan santrifüjler depoya kaldırılacak. Çalışır durumdaki santrifüj sayısı üçte iki oranında azaltılarak 6 bin civarına indirilecek ancak bunların sadece 5 binini zenginleştirme işleminde kullanabilecek. 

MÜZAKERE SÜRECİ

İran ile 5+1 ülkeleri arasında 24 Kasım 2013’te İsviçre’nin Cenevre kentinde geçici bir anlaşmaya imza atıldı. Anlaşmaya göre 20 Temmuz 2014’e kadar kapsamlı bir anlaşmaya ulaşması hedefleniyordu. Bu kapsamda şubat-temmuz 2014 arasında gerçekleştirilen yedi turlu müzakereler sonucunda taraflar arasında “derin farklılıklar” olduğu gerekçesiyle süreç dört ay uzatıldı. 
(DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Aracını yakan askerlerden şikayetçi oldu 5 yıl hapsi istendi!

SONRAKİ HABER

Bursa'da İYİ Partili meclis üyesi, 4 kişinin saldırısına uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa