13 Temmuz 2015 14:54

Çamlıhemşin halkı, Yeşil Yol için yürüdü: Projenin adı yeşil ama özü kara

2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi, Rize’nin Çamlıheşin ilçesinde, çok sayıda kişinin katılımıyla protesto edildi.

Paylaş

Fırtına İnisiyatifi çağrısıyla Çamlıhemşin Kaymakamlığı önünde toplanan yüzlerce kişi, Karadeniz’deki 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometrelik “Yeşil Yol Projesini” protesto etti. Yurttaşlar “Yeşil Yol’u istemiyoruz”, “Kaçkarlardan elini çek”, “Yeşilime dokunma” yazılı dövizler taşıdı, sloganlar attı. Kitlenin kaymakamlık binasının kapısına, “Kitle turizmine, madene, talana hayır” yazılı pankart asması üzerine kaymakamlık personeli pankartı indirmek istedi. 

Eylemde konuşan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “Karadeniz’de bir duble yol ile başlayan doğa katliamı HES projeleri ile vahim durumlara ulaştı. En son karşımıza Yeşil Yol Projesi çıktı. Buradaki insanlar doğa sevgisini geçmişte yaptığı eylemlerle kanıtlamıştır” dedi

‘YEŞİL YOL İHTİYAÇ DEĞİL’

Fırtına İnisiyatifi adına konuşan Deniz Demirci de, Fırtına Vadisi’nin bir kısmının Türkiye’nin en büyük doğal sit alanı olduğunu, diğer kısmının ise en büyük milli parklardan biri olduğunu hatırlattı. Yeşil Yol projesinin Vadi’yi tehdit ettiğini ifade eden Demirci, “Bu yol vadimize felaket getirecek. Yeşil Yol ihtiyaç değil. Mevcut yolların onarımı devletin görevi olduğundan bu konuda bozuk yolların yapılmasını kendilerinden talep ediyoruz. Biz yeni yolların ekosistemi parçalayacağını düşünüyoruz ve buna karşıyız. Bu proje vadiye onarılmaz zararlar verir. Projenin adı yeşil ama özü kara” diye konuştu. Demirci Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın Çamlıhemşin’de Yeşil Yol’a karşı direnenlere yönelik “Birkaç çapulcu” sözüne sert tepki göstererek “Bizler çapulcu değil, vatanını toprağını suyunu ve yaşam alanlarını savunan bu yörenin insanlarıyız. Haddini bil” dedi. 

Eyleme HDP, EMEP, ESP, SDP, HALKEVLERİ, İHD, ÇGD, CHP Milletvekilleri Barış Karadeniz, Haluk Pekşen, Bülent Yener Bektaşoğlu, Seyit Torun ve Mustafa Adıgüzel, Kemal Zeybek, HDP Rize Milletvekili Adayı Selda Karafazlı ve ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş da destek verdi.
Öte yandan Rize Valisi Ersin Yazıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yeşil Yol projesi ile ilgili eylemlerde bulunan kişiler hakkında “çapulcu” kelimesini kullanmadığını söyledi. Yazıcı, yolu halkın istediğini iddia ederek halkın bu isteğini yerine getireceklerini söyledi. Yeşil Yol projesi kapsamında Kavrun-Samistal Yaylaları arasındaki çalışmalar geçici olarak durduruldu. (Rize/EVRENSEL)


 

VALİYE GÖRE YEŞİL YOLU HALK İSTİYOR!

Öte yandan Rize Valisi Ersin Yazıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yeşil Yol projesi ile ilgili eylemlerde bulunan kişiler hakkında ‘çapulcu’ kelimesini kullanmadığını söyledi. Yazıcı, yolu halkın istediğini ve halkın bu isteğini yerine getireceklerini ifade etti. Yeşil Yol projesi kapsamında Kavrun-Samistal Yaylaları arasındaki çalışmalar geçici olarak durduruldu.

'ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK, NEREDE MAKİNE ÇALIŞIRSA RABİYE ORADA'
Yeşil Yol'a karşı direnişin sembolü olan Rabiye Bekar, mücadelesinin süreceğini anlattı. Bekar, "Mücadelemiz sonuna kadar devem edecek. Ölüm var dönmek yok. Valimiz de yanımızda olsun. Gelsin bizi görsün, derdimizi dinlesin. Onunla dertleşelim. Bizim arkamızdan kötü kelimeler kullanmasın. O bizim evladımız, anamız, babamız, kardeşimiz, ağabeyimizdir. Bizim yanımızda olsun. Bizim Valimiz demek ne demek. O bizim her şeyimizdir. Bize bu tepkileri vermesin, bizimle olsun” dedi.

Yeşil Yol bağlantılarını yaptırmayacaklarını vurgulayan Rabiye Bekar, her yaylanın yolunun bulunduğunu vurgularken şöyle konuştu: "O yollara gidecek insanlarımız, torunlarımız, turistlerimiz sırt çantalarını alıp yayladan yaylaya yürüyüşlerini yapacaklar. Taşına, toprağına basıp, çiçekleri koklayarak dağları dolaşacaklar. Tek düşüncemiz budur. Asla geri dönüş yok. Herkes bir, vatan bir. Bu devlet, bu dere, taş, toprak, dağ, bayır bizimdir. Biz burada doğduk, büyüdük, burada ölüp gideceğiz. Kesinlikle yol vermeyeceğiz."

Yukarı Kavrun yaylasına çıkarak nöbete devam edeceğini ifade eden Rabiye Bekar, “Nerede makine çalışırsa Rabia orada” olacak dedi. (DHA)

Rabia Nine Evrensel'e konuştu: Torunlarım için direneceğim

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antep-Kilis hattında uyuyan IŞİD hücreleri var

SONRAKİ HABER

Irak'ın Zikar vilayetinde düzenlenen eylemlere polis saldırdı, 2 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa