13 Temmuz 2015 14:57

Antep-Kilis hattında uyuyan IŞİD hücreleri var

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Gaziantep - Kilis hattında yüzlerce uyuyan IŞİD hücresi bulunduğunu ifade etti.

Paylaş

Fatma KESKİNTİMUR
Antep

Antep’te geçtiğimiz hafta iki kişiye dönük silahlı saldırıda bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, kendilerini IŞİD’le bağlantılı olarak ifade eden kişilerce Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisine (DBP) yönelik tehditler geldi. Gelişmeleri “endişe verici” olarak nitelendiren HDP Antep yönetimi “IŞİD hücreleri uyandırılıyor” dedi. Hem Antep’te yaşananları hem de sınır hattında edindikleri gözlemlerini HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve Gaziantep Barosu avukatlarıyla konuştuk.

ANTEP’TE NELER OLDU?
Geçtiğimiz hafta Güzelvadi Mahallesi’nde iki gence yönelik saldırıda bir kişi yaşamını yitirdi, bir kişi de ağır yaralandı. Gençlerden birisinin ‘Uyuşturucuyla bağlantılı ve bir dönem IŞİD’e gidip geldiği, IŞİD’li kimliğiyle tanındığı’ bilgisini veren HDP Milletvekili Mahmut Toğrul şunları söyledi; “Bu kişilere saldırıdan sonra bizim eski il yöneticimizin dükkanına iki motosikletli kişi gidiyor, kafasına silah dayıyorlar ve yöneticimizi tehdit ediyorlar. ‘Sen Hizbullah hakkında, IŞİD hakkında konuşuyorsun, biz bunu cezasız bırakmayız’ diyorlar. Ardından bu ölüm olayından dolayı gözaltına alınan yedi genç var. Bu gençlerden birinin ailesinin de evine gidiyorlar ve aynı şekilde tacizde bulunuyorlar. En son DBP ilçe binasına gündüz vakti giriliyor. Kimsenin olmadığı bir saat, sadece çay işlerini yapan bir arkadaş var ve onu tehdit ediyorlar. ‘Benim kardeşimi vurdular, kardeşimin kanını yerde bırakmam, ben burayı havaya uçururum’ gibi tehditler savurup gidiyor. Bütün bunların kayıtları, görüntüleri var. Polise, savcılığa suç duyurusunda bulunduk, kayıtları da verdik.”

‘ANTEP–KİLİS IŞİD’E DESTEK HATTI GİBİ’
Sınırda, “Basında koparılan gürültü” kadar bir askeri hareketlilik olmadığını söyleyen Toğrul, asıl sıkıntının, “Gözle görülen IŞİD’e destek aktivitesi”  olduğuna belirtiyor. Toğrul, özellikle Öncüpınar’dan Çobanbey’e kadar olan sınır boyunun tam bir ‘IŞİD’e destek hattına’ döndüğüne dikkat çekiyor. Sınırda insan simsarlığı yaptığı anlaşılan kişilerin rahatça dolaşabildiğini anlatan Toğrul, bu ve benzeri durumları Kilis Vali Yardımcısına aktardıklarını fakat Vali Yardımcısından “Bunlar olağan, suç işlemediği sürece herkes serbest” gibi yanıtlar aldıklarını ifade etti. Toğrul bu hattın IŞİD destek hattına döndüğüne dair örnekleri de sıraladı: “Girê Spî’de (Til Ebyad) ortaya çıkan bir sürü elektrik malzemesi, gıda, ilaç malzemesinin Antep’ten gittiği tespit edildi. Diyarbakır’da bombayı patlatana bakın, Diyarbakır’a çok daha yakın yerler varken, bu yerlerden değil Antep üzerinden gidiş geliş yapıyor. Bütün bunları beraber değerlendirdiğimizde Antep-Kilis hattının, IŞİD’e askeri destek hattına dönüştüğünü görmek mümkün.”

‘ÇOK SAYIDA IŞİD HÜCRESİ VAR’
Antep-Kilis hattında uyuyan IŞİD hücreleri olduğunu söyleyen Toğrul, “Burada besleniyorlar, burada tedavi ediliyorlar. Son dönemde de uyandırılmak isteniyorlar” dedi. Antep’te ciddi bir tehlikeye doğru gidildiğini belirten Toğrul, Gaziantep Valisi ile de görüştüklerini ve endişelerini aktardıklarını ifade etti. Görüşmenin detaylarını aktaran Toğrul, valinin tavrının da oldukça taraflı olduğuna dikkat çekti. Valinin ilk sorusunun, “Siz bu ölüm olayını kınadınız mı” olduğunu söyleyen Toğrul, bunun kasıtlı bir ifade olduğu görüşünde. Valinin cinayetin failleri konusunda da yargı belirten cümleler kurduğunu aktaran Toğrul, “YDGH’liler yapmış, HÜDA PAR’ı da tehdit etmişler” gibi cümlelerin valinin taraflı tutumunun göstergesi olduğunu belirtti. Antep’te 6-8 Ekim Kobanê olaylarında 5 kişinin katledilmesinde de valinin eksik müdahalesi ve polisin sorunlu tutumu olduğunu söyleyen Toğrul, “Bunların bir daha yaşanmaması için uyarı yapmak bizim görevimiz” dedi.

IŞİD'e katılmak için gelen 45 yabancı yakalandı

‘TÜRKİYE SURİYE’DEN ELİNİ ÇEKMELİ’
Antep Barosu İnsan Hakları Merkezi (İHM) de kısa süre önce Suruç sınırında incelemelerde bulundu. Baroda yaptığımız görüşmede hem Baro Başkanı Bektaş Şarklı hem de baro avukatlarından Ahmet Ergin Sözen sınır gözlemleriyle birlikte Antep’te yaşananlara dair endişelerini gazetemizle paylaştı. Baro Başkanı Bektaş Şarklı, 3-4 yıldır sınırlardaki geçiş ve benzeri olaylarda Türkiye’nin tavrının uluslararası mahkemelerde de savaş suçları niteliğinde yargılanacağı düşüncesinde. Türkiye’nin en büyük sıkıntısının IŞİD olacağını belirten Şarklı, “Savaşın ne getirdiği ortada. Türkiye’nin bir an önce Suriye’den elini çekmesi gerek. Ancak bunu yaparsa sınırlarının da güvenliğini almış olur ve olası tehditleri engelleyebilir” dedi.

SURUÇ’TA PLAKASIZ OTOBÜSLER, ANTEP’TE GİZEMLİ BİNALAR
Baro adına sınırda incelemelerde bulunan Ahmet Ergin Sözen de sınırda IŞİD’e destek adına çok sayıda şüpheli durum gözlendiğini aktardı. Kendilerinin de tanık olduğu IVECO marka, siyah camlı, plakasız araçlardan bahseden Sözen, sınırda buna benzer çok sayıda şüpheli durum yaşandığını söyledi. Antep’te olup bitenlerin gözden kaçmaması gerektiğini söyleyen Sözen, şehrin çok merkezi noktalarından birinde bulunan ‘gizemli binayı’ hatırlatarak, “Örneğin bu binada neler oluyor? Neden bazen karşı kaldırımlarında bile asker ya da özel kuvvetlerden korumalar var? Önüne gelen ambulanslar nedir? Tamamen yalıtılmış bir bina ve ne olduğuna dair hiçbir ibare yok” dedi.

Antep, IŞİD için lojistik destek hattı oldu

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nusaybin'de bir çocuk gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa