13 Temmuz 2015 05:10

Metal işçileri kazanırsa biz de kazanacağız

Paylaş

Metal işçilerinin ilk önce Bursa ‘da Renault ve Tofaş fabrikalarında başlattığı, kısa zamanda MAKO, Çoşkunöz, Ototrim, Ford Otosan, Arçelik, CMS, Türk Traktör, ORS, İzmir Demir Çelik gibi büyük metal fabrikalarında sürdürdüğü; Bursa, Kocaeli, Ankara, Eskişehir, Gebze, İzmir gibi şehirlere yayılan mücadelesini destekliyoruz.
Ülke ekonomisi ve ihracatında önemli bir yere sahip olan metal sektöründe yüzbinlerce işçi; dayanılması güç çalışma koşulları ve yüksek tempoyla ağır sömürü koşulları altında, geçinmelerine yetmeyecek düşük ücretlerle çalıştırılmaktadır.İşçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi, ücretlerinin yükseltilmesi ve sosyal haklarının geliştirilmesi yönündeki mücadeleleri çoğu zaman işten atmalarla engellenmektedir. TİS taslaklarının işçilere sorulmadan hazırlanması, işçi iradesine dayanan sendika içi demokrasinin olmayışı, işçiler üzerindeki patron ve sendika baskısı, sözleşme süresinin 3 yıla çıkarılması ve greve çıkan fabrikalarda grevin Bakanlar Kurulu Kararı ile yasaklanması bugünkü mücadelenin nedenleri ve taleplerini oluşturmuştur.
Metal işverenlerinin örgütü MESS ile Türk Metal Sendikası arasındaki  işçi haklarını geriye götüren 3 yıllık satış sözleşmesinin yırtılıp atılması, ücretlerin arttırılması, saat ücretlerine zam yapılması, ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi, işçilerin kendi temsilcilerini ve sendikalarını kendilerinin seçmesi, mücadeleye katılan hiçbir işçinin işten atılmaması talepleriyle sürdürülen bu mücadele  tüm işkollarındaki işçiler,  kamu emekçileri ve sendikalar açısından tarihsel bir öneme sahiptir.
Mezarda Emeklilik Yasası, SSGSS Yasası, Tekel Direnişi, Soma ve Ermenek işçi katliamları gibi konularda saldırıya karşı kendini koruma ve tepki gösterme şeklinde ortaya çıkan işçi eylemlerinden farklı olarak,  metal sektöründe başlayan bu eylemlerle işçiler; uzun zamandır ilk defa yeni haklar kazanma, satış sözleşmesini yırtıp atarak fiili bir sözleşme yapma, bürokratik ve işveren yanlısı sendikadan istifa ederek kendi temsilcileriyle ve kendi seçecekleri sendikayla mücadeleyi sürdürme konusunda örnek bir mücadele vermişlerdir.
İşçilerin ayrı ayrı fabrikalarda birliğini sağlayarak kararlı mücadeleleriyle elde ettiği kazanımlar ve sendikal bürokrasiye verdikleri ders tüm emekçiler için kazanımdır.
Bu mücadelenin yaygınlaşması, süren mücadelelerin güçlendirilmesi ve kazanımlarla sonuçlanması bundan sonra yapılacak tüm toplu sözleşmeler örneğin Ağustos ayında başlayacak kamu çalışanlarının toplu sözleşme görüşmeleri için önemli bir dayanak olacaktır.
Bu nedenle aşağıda imzası bulunan sendika şube yöneticileri ve iş yeri temsilcileri olarak;
*Metal işçilerinin sürdürdüğü mücadeleyi tüm işçi sınıfı ve emekçilerin mücadelesi olarak görüyor ve destekliyoruz.  
*Şube temsilciler kurullarımızda ve tüm işyerlerimizde metal işçilerinin taleplerini ve mücadelesini anlatan, kendi taleplerimizle metal işçilerinin talepleri arasındaki ortaklığı ortaya koyan çalışmalar başlatacağız.
*Metal işçileri komiteleri ve temsilcileriyle birlikte belirlenecek çeşitli dayanışma etkinlikleri ve ziyaretleri gerçekleştireceğiz.
*Ayrıca Gaziemir de sendikaya üye oldukları için işten atılan SF Deri işçileriyle ve grev aşamasındaki İZENERJİ işçileri ile dayanışma içinde olacağız.
Yaşasın işçilerin emekçilerin birliği ve ortak mücadelesi. 

1- Rukiye Çakır - Ses İzmir Şube Eş Başkanı 
2- Ümit Doğan - Ses İzmir Şube Eş Başkanı 
3- Ahmet Ulaşoğlu - Ses İzmir Şube Sekreteri 
4- Gülistan Kılıç Koçyiğit - Ses İzmir Şube Mali Sekreteri 
5- Hasan Ali Kılıç - Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı 
6- Bedrettin Demirel - Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Sekreteri 
7- N. Yaşar Metin - Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Örgütlenme Sekreteri 
8- Sevgi Akıncı Özer - Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Eğitim Sekreteri 
9- Ali Türk - Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Mali Sekreter 
10- Dilek Kanlıbaş Demir - Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Kadın Sekreteri 
11- Barış Eke - Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Hukuk Sekreteri  
12- Bahri Akkan - Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı
13- Hanifi Duman - Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Örgütlenme Sekreteri 
14- Ayşegül Kocaaslan - Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Mali Ve Kadın Sekreteri 
15- Başkanı İdil Uğurlu - Eğitim Sen İzmir 6 Nolu Şube 
16- Doğan Şah Aydın - Genel İş Aliağa Belediyesi İşyeri Baş Temsilcisi 
17- Sinan Uğur - Genel İş Aliağa Belediyesi İşyeri Temsilcisi 
18- Murat Aktaş - Genel İş Aliağa Belediyesi İşyeri Temsilcisi 
19- Murat Gel - Genel İş Aliağa Belediyesi İşyeri Temsilcisi 
20- Sedat Sadak - Birleşik Metal İş Schneider İş Yeri Baş Temsilcisi 
21- Bedriye Yıldız - Birleşik Metal İş Schneider İş Yeri Temsilcisi 
22- Atilla Mengen - Birleşik Metal İş Schneider İş Yeri Temsilcisi 
23- Ümit Bingöl - Birleşik Metal İş Lemförder İş Yeri Baş Temsilcisi
24- Yılmaz Yurteri - Basın iş İzmir Şube Başkanı
25- Yusuf Yörük - Basın İş İzmir Şube Sekreteri 
26- Okan Alsen - Basın İş İzmir Şube Mali Sekreteri 
27- Çiğli İşçi Kurultay Komitesi
28- Kemal Köroğlu - Genel İş İzmir 2 Nolu Şube Sekreteri 
29- Arif Yıldız - Genel İş Park Bahçeler İşyeri Baş Temsilcisi 
30- Zeki Kaya - Park Bahçeler İşyeri Temsilcisi
31- Suat Kandemirci - Park Bahçeler İşyeri Temsilcisi
32- Erdal Korkmaz - Park Bahçeler İşyeri Temsilcisi
33- Cihan Erdoğmuş - Park Bahçeler İşyeri Temsilcisi
34- Eren Bilgen - Genel İş İZSU İşyeri Baş Temsilcisi 
35- Selam Şen - BES İzmir Şube Başkanı  
36- Deniz Çetin - BES İzmir Şube Basın Yayın Sek.   
37- Kadir Baydur - BES İzmir Şube Sekreteri              
38- Hüseyin Çağlar - BES İzmir Şube Örgütlenme Ve Eğitim Sekreteri
39- Günaydın Temel - BES İzmir Şube Mali Sekreteri
40- Özcan Balkaya -    BES Çiğli V.D. İşyeri Temsilcisi 
41- Enver Karalar - BES Çiğli V.D. İşyeri Temsilcisi
42- Yusuf Kenan Çırçır - BES Çiğli V.D. İşyeri Temsilcisi
43- İsmail Dönmez - BES Çiğli V.D. İşyeri Temsilcisi
44- Nuran Gürbüz - BES Yamanlar V.D. İşyeri Temsilcisi
45- Necmettin Sancar Barlas - BES Yamanlar V.D. İşyeri Temsilcisi                       
46- Ramis Sağlam - BES Kordon V.D. İşyeri Temsilcisi                                
47- Leyla Kalkan - BES İŞKUR İşyeri Temsilcisi                                         
48- Berdan Arslan -    BES İŞKUR İşyeri Temsilcisi                                          
49- Fatma Arslan - BES Karşıyaka Adliyesi İşyeri Temsilcisi               
50- Volkan Aca - BES Karşıyaka Adliyesi İşyeri Temsilcisi                
51- Kenan Karadağ - BES Karşıyaka Adliyesi İşyeri Temsilcisi                
52- Gönül Asla - BES Karşıyaka Adliyesi İşyeri Temsilcisi                  
53- Feray Erdoğan - BES Karşıyaka Adliyesi İşyeri Temsilcisi                  
54- Mustafa Güven - BES SGK İşyeri Temsilcisi                                          
55- Ali Rıza Eroğlu - BES SGK İşyeri Temsilcisi                                             
56- Tufan Mete - BES SGK İşyeri Temsilcisi
57- Nihal Özgüven - BES SGK İşyeri Temsilcisi
58- Savaş Candemir - Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Başkanı
59- Mehmet Saydam - Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Sekreteri
60- Devrim Özder - Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Mali Sekreteri
61- Ümit Sermend Gürbüz - Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Örgütlenme Sekreteri
62- Şenay Akyol - Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Kadın Sekreteri
63- Gökçen Balcı - Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Eğitim Sekreteri
64- Aydın Güneş - Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Hukuk Sekreteri
65- Hıdır Karataş - Buca Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi İşyeri Temsilcisi
66- Ali Özatlı - Buca Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi İşyeri Temsilcisi
67- Ahmet Kazan - Buca Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi İşyeri Temsilcisi
68- Tolgay Çelik - Şirinyer Anadolu Lisesi İşyeri Temsilcisi
69- Nihal Özden - Buca Mevlana Ticaret Meslek Lisesi İşyeri Temsilcisi
70- Armağan Öğdem - Ali Rıza Efendi İlkokulu İşyeri Temsilcisi
71- Mücella Küpçü - Seydiköy Mesleki Ve Teknik Anadolu Lis. İşyeriTemsilcisi
72- Nurten Kır - Mimar Kemalettin Kız Teknik Ve Meslek Lis. İşyeri Tem.
73- Hüseyin Küpçü - Mevlüt Aysun Özer Ortaokulu İşyeri Temsilcisi
74- Gürsel Köse - Gıda iş Ege Bölge Şube Başkanı
75- Alper Toraner - Gıda iş Ege Bölge Şube Sekreteri
76- Adem Evrin - Eğitim-Sen Aliağa Temsilcisi
77- Mehtap Akyıldız - Eğitim Sen Aliağa Baştemsilcisi
78- Fuat Eyican - Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi
79- Meltem Turan - Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi 
80- Ali Hıdır Aktaş - Buca Belediyesi İşyeri Temsilcisi 
81- Nurettin Çakır - Buca Belediyesi İşyeri Temsilcisi
82- Birol Bozlu - Buca Belediyesi İşyeri Temsilcisi
83- Aslan Kemeç - Tarım Or-Kam Sen Merkez Denetleme Kurulu Üyesi 
84- Selda Sapaz - Haber Sen İzmir Şube Başkanı
85- Hadi Aslan - Haber Sen İzmir Şube Sekreteri
86- Engin Güneş - Haber Sen İzmir Şube Mali Sekreteri
87- Fatoş Ferah Nart Güneş - Haber Sen İzmir Şube Kadın Sekreteri
88- Sedat Altıntop - Haber Sen İzmir Şube Örgütlenme Sekreteri
89- Cevat Düzci - Eğitim Sen İzmir 4 Nolu Şube Başkanı
90- Suat Epözdemir - Eğitim Sen İzmir 4 Nolu Şube Sekreteri
91- Yıldız Öztürk - Eğitim Sen İzmir 4 NoluŞube Mali Sekreteri
92- Engin Mutluer - Eğitim Sen İzmir 4 Nolu Örgütlenme Sekreteri 
93- Arzunur Şimşek - Eğitim Sen İzmir 4 Nolu Eğitim Sekreteri
94- Arin Emine Kum - Eğitim Sen İzmir 4 NoluŞube Kadın Sekreteri
95- İsmail Akyol - Eğitim Sen İzmir 4 NoluŞube Hukuk Sekreteri
96- Ümit Akıncı - Eğitim Sen İzmir 3 Nolu Şube Başkanı
97- Aydın Arı - Eğitim Sen İzmir 3 Nolu Şube Sekreteri
98- Erdoğan Polat - Yapı Yol Sen İzmir Şube Başkanı
99- Berna Çetin - Yapı Yol Sen İzmir Şube Eğitim Sekreteri
100- Makum Alagöz - DERİTEKS İzmir Şube Başkanı
101- Emine Uyar - TGS Genel Yönetim Kurulu Eğitim Sekreteri
102- Adem Sarıçoban - Sağlık İş İzmir Şube Başkanı 
103- Özgür Arslan - Sağlık İş İzmir Şube Sekreteri
104- Cem Bozbalak - 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi İşyeri Temsilcisi
105- Bayram Babatutmaz - 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi İşyeri Temsilcisi
106- İsmail Yanmaz - Tarım Or-Kam Sen İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi

ÖNCEKİ HABER

Türkiye, Suriye batağına girmeye hazır

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da HDP’lilerden kayyumlara karşı oturma eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa