13 Temmuz 2015 04:48

Tunus Emekçileri Partisi'nden OHAL'e tepki bildirisi

Tunus Emekçileri Partisi, yayınladığı bildiriyle hükümetin olağanüstü hal ilanına tepki gösterdi ve ‘terörizm’in engellenmesi için yapılması gerekenleri sıraladı.

Paylaş

Tunus’ta hükümetin ‘terör saldırıları’ gerekçesiyle ilan ettiği olağanüstü hale yönelik tartışmalar sürüyor. En Nahda (Müslüman Kardeşler)-Nida Tunus (Tunus Çağrısı) partilerinin oluşturduğu koalisyon hükümetinin aldığı kararın, emek hareketini bastırmak için 1978 yılında çıkartılan bir kararnameye dayandırıldığı ortaya çıktı. 

Sol, sosyalist ve ilerici hareketlerin oluşturduğu Tunus Halk Cephesi’nin en büyük partisi olan Tunus Emekçileri Partisi de yayınladığı bildiriyle olağanüstü hal ilanına tepki gösterdi ve “terörist saldırıların” engellenmesi için yapılması gerekenleri sıraladı. Açıklamada hükümetin, 1978 tarihli 50 numaralı kararnameye dayanarak 4 Temmuz’da 30 günlük olağanüstü hal ilan ettiği hatırlatıldı. Bu kararnamenin 26 Ocak 1978’de işçilerin genel grevinin kanla bastırılması için çıkartılmış bir kararname olduğunun belirtildiği açıklamada, kararın Anayasaya aykırı da olduğuna dikkat çekildi. 

ULUSAL KONGRE TOPLANMALI

Tunus Emekçileri Partisi kararla ilgili şu noktalara dikkat çekti: 

-Olağanüstü Hal ilanı ve bunun sonucu olarak ve toplumsal mücadelenin ve sendikal harekin kriminalize edilmesi karşısında derin bir endişe duyuyoruz.  

-Art arda gelen terörist saldırıların ve özellikle Libya ile sınır bölgesinde oldukça hassas ve ciddi durumda olan sürecin acil önlemler gerektirdiğini düşünüyoruz. Bunlardan biri bu durumla başedebilmek için küresel bir stratejinin belirlenmesi amacıyla terörizme karşı mücadele konulu ulusal bir kongre düzenlenmesidir. 

-İktidarı, yıl sonunda verilecek uzun vadeli kredilerden yararlanmak için IMF tarafından dayatılan ‘acı’ ekonomik reçeteler konusunda uyarıyoruz. 

-Bu önlemler sadece halk kesimlerinin durumunu kötüleştirecek ve ülkemizin dışarıya bağımlılığını derinleştirerek terörizm karşısında hiçbir koruma sağlamayacaktır. 

HÜKÜMETİN ‘ŞÜPHELİ ORTAĞI’ VURGUSU
-Bu hassas durumda ülkenin yoksullaşma ve ekonomik bağımlılık gibi terörizmi besleyen konular sorgulanmasına ihtiyaç vardır, aynı şekilde terrörizmi kışkırtan ve onunla belli uzlaşma noktalarını koruyan şüpheli bir hareketin de parçası olduğu koalisyon hükümeti de sorgulanmalıdır. 
-Tunus halkını ve siyasi, sosyal, sivil ve ilerici güçleri bedeller ödenerek kazanılmış ancak bugün eski rejimin yıkılmış diktatörlüğünün hizmetindeki siyasi ve medyatik saldırılarla tehdit edilen başarıların korunması için birlik olmaya çağırıyoruz. 

Tunus’ta 2011 yılında devrilen bin Ali diktatörlüğünün ardından iktidara gelen Müslüman Kardeşlerin Tunus kolu olan en Nahda Partisi toplumsal hareketin yükselmesiyle iktidardan devrilmişti. Ancak son seçimleri kazanan ve ‘laik’ olduğu iddiasındaki Nida Tunus (Tunus Çağrısı) Partisi çoğunluğu sağlamak için bir kez daha en Nahda’yı koalisyonla hükümete dahil etmişti. 

Tunus, IŞİD’e en çok militanın gittiği ülkeler arasında bulunuyor. Bardo müzesi ve son olarak Susa kentindeki bir turistik otelin plajına yapılan IŞİD saldırılarında çoğu turist onlarca kişi hayatını kaybetti.
(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Devleti olmayan topluluk: Rohingyalılar

SONRAKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 25 Haziran 2019 Salı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa