12 Temmuz 2015 16:36

İşte Çanakkale’nin termik bilançosu!

Paylaş

Seçkin SAĞLAM 
Çanakkale

Çanakkale sınırları dahilinde kurulu bulunan ya da kurulması planlanan termik santrallerle ilgili son veriler, ortaya ürkütücü bir tablo çıkardı. 

Dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak nitelendirilen, eşsiz Kaz Dağları doğası, Biga Yarımadası, adaları ve körfezi ile Çanakkale, şimdi termik santrallerin kıskacı altında. Çanakkale Çan ve Yenice bölgesi ile Lapseki-Bandırma arasındaki bölgesi toplam 16 termik santralin etkisi altına girecek. Bunlardan 4’ü faal durumda. Biri inşaat aşamasında, 6’sı da “ÇED olumlu kararı” almış ve başlamayı bekliyor. 5 termik santral projesinin ise ÇED süreci devam ediyor. 

Mevcut termik santrallerin kurulu güçleri 7 bin 75 megawatt. Buna, Karabiga’daki “inşaat aşamasında” ibaresi ile kayıtlarda bulunan 2 bin 660 megawattlık santral ile, “ÇED olumlu kararı bulunan ancak faaliyete başlamayan” bölümünde bulunan 6 ayrı projede 5 bin 891,5 megawattlık termik santraller ve “ÇED süreci devam eden” 7 bin 772 magawattlık 5 termik santral eklendiğinde; toplam 16 termik santral ile 17 bin 691 megawatt kurulu gücünde

Bu santrallerin bir çoğu hakkında “yürütmeyi durdurma” kararları verilmiş durumda ve dava süreçleri de devam ediyor. 

 

ÖNCEKİ HABER

Karadeniz’e İstanbul’dan ses verdiler: Yol yeşilken geri dönün

SONRAKİ HABER

ABD'ye giden göçmenlere Meksika engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa