Cazın  profesyonelleri aynı sahnede

Cazın profesyonelleri aynı sahnede

Gitarda Blue Note müzisyeni Lionel Loueke, Grammy ödüllü Dave Holland, davulda son dönem caz sahnelerinin en etkili isimlerinden biri olarak anılan Eric Harland ile saksofonda Underground grubunun lideri Chris Potter dünya turnesi kapsamında 22. İstanbul Caz Festivali’ne geliyor. Bang & Olufsen Turkey sponsorluğunda, yarın akşam 21.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda buluşacak olan dört virtüöz, icralarını İstanbullu takipçileriyle paylaşacak.

DAVE HOLLAND

İngiliz kontrbasçı Dave Holland müzik kariyerine henüz 21 yaşındayken Miles Davis’in In a Silent Way ve Bitches Brew albümlerinde yer alarak başladı. 50 yıla yaklaşan kariyeri boyunca - 20’sinin direkt kendi adına kayıtlı olduğu - modern caza yön veren kişilerle 150’ye yakın albümde bulundu. Miles Davis, Stan Getz, John McLaughlin, Herbie Hancock, Chick Corea gibi başarılı isimlerle birlikte çalan Holland, günümüzün en önemli caz müzisyenlerinden biri olarak konumlandırılıyor. 

CHRİS POTTER

Gitar ve piyanoyla başladığı müzik aşkına, Paul Desmond’ı dinledikten sonra saksofona yönelerek devam eden, Amerikalı caz saksofon virtüözü Chris Potter, ilk olarak 2002 yılında John Scofield, Adam Rogers, Kevin Hays, Scott Colley ve Bill Stewart’la birlikte yayımladığı Traveling Mercies adlı albümüyle müzikseverlerle buluştu ve eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler aldı. İlk profesyonel caz performansını 13 yaşında gösteren Potter, Dave Holland’la birlikte 9 çalışmada yer aldı.

LİONEL LOUEKE 

New York Times tarafından “kibar virtüöz” olarak tanımlanan Lionel Loueke, ilk olarak Terence Blanchard’ın Grammy’e aday olan albümü Flow’da ve Herbie Hancock’un 2006 yılında yayımladığı Possibilities albümünde de yer aldı. İlk albümü Karibu’yu 2008 yılında yayımlayan müzisyen, ardından Mwaliko (2010) ve Heritage (2012) albümleriyle müzikseverlerle buluştu. 

ERİC HARLAND

2008 ve 2009 yıllarında eleştirmen anketlerinde “davulun yükselen yıldızı” ünvanını kazanan, genç müzisyen Eric Harland, Down Beat dergisinin 65. Yıllık Okuyucu Anketi’nde Elvin Jones ve Roy Haynes ile birlikte dünyanın en çok tanınan davulcuları listesine girmeyi başardı. 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, 18 yıldır düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali, 15 Temmuz’a kadar birbirinden renkli sanatçıları ve usta müzisyenleri ağırlamaya devam edecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net