12 Temmuz 2015 14:24

Trafikte hız limiti düşürüldükçe kaza ve ölümler azalıyor

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’te trafikte hız limitleri ile kazalar arasındaki ilişkiyi ele alan bir rapor hız limitlerinin düşürülmesinin kazaların ve ölümlerin azalmasına neden olduğunu ortaya koydu. Hız limitlerinin 90’dan 80 kilometreye düşürüldüğü yollarda yılda ortalama 17 kişinin yaşamının kurtulduğu, buna karşı hız limitlerinin yükseltildiği oto yollarda yarananların sayılarında artış olduğu görüldü.

Karayolları Genel Müdürlüğü, 2008 yılından bu yana trafik güvenliği standartının düşük olduğu yollarda hız limitlerinin düşürülmesini kararlaştırdı. Bazı illeri birbirine bağlayan yollardaki en yüksek hız limiti 10 kilometre azaltılarak 80 kilometreye düşürüldü. Bazı otoyollarda ise hız limitleri saate 100 kilometreden 110 kilometreye çıkarıldı. 

Yol ve Transport Enstitüsü, yollarda yapılan hız değişikliklerinin trafikte yol açtığı değişikleri belirlemek amacıyla kapsamlı bir araştırma yaparak ulaştığı bulguları bir rapor haline getirdi. Raporda imzası bulunan uzmanlardan Anna Vadaby, Kara Yolları’nın yollarda yeni hız düzenlenmesi yapmasından dolayı ölenlerin sayısının azaldığını ve yılda 17 kişinin yaşamının kurtulduğunu görmenin sevindirici olduğunu söyledi.
Vadaby, en olumlu sonuçların hızların 90’dan 80 kilometreye düşürüldüğü yollarda görüldüğünü ve 10 kilometrelik hız indirimi sayesinde yılda 14 kişinin yaşamının kurtulduğunu ifade ediyor. Hız limitlerinin  10 kilometre yükseltildiği  oto yollarda ise meydana gelen kazalarda ağır yaralananların sayılarının yılda 15 civarında arttığı, ancak yaşamını yitirenlerin sayılarında bir değişiklik olmadığını belirlediklerini söylüyor.
İsveç’te alınan değişik önlemler sayesinde trafikte yaşamını yitirenlerin sayılarında büyük bir düşüş olduğu görülüyor. 1970’li yılların ortalarında trafikte ortalama 1200 kişi yaşamını yitirirken bu rakam geçtiğimiz yıl 270’e geriledi. 

Ulaşım İşleri Yönetim Kurulu da, bu hafta başında, yılın ilk altı ayında 114 kişinin trafikte yaşamını yitirdiğini açıkladı. 76 kişinin araç sürerken yaptığı kaza sonucu, 15 kişinin de yolda yürürken veya kavşağı geçerken yaşamlarını yitirdikleri belirtiliyor. Motor bisiklet ve bisiklet sürenken yaşamını yitirenlerin sayılarında belirgin bir düşüş görüldüğü belirtiliyor.

Ulaşım İşleri Yönetim Kurulu Başkanı Henrik Olars, trafikte yaşamını yitirenlerin sayılarındaki azalmanın İsveç’te alınan önlemlerin etkisini gösterdiğini ve İsveç’in 2020 yılı hedeflerine ulaşacağını  söyledi.
İsveç, trafikte yaşamını yitirenlerin sayısını 2020 yılına kadar 220 ile sınırlamayı hedefliyor. 

 

ÖNCEKİ HABER

19 yaşındaki YPG'li Tuğrul son yolculuğuna uğurlandı

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa