12 Temmuz 2015 11:40

Öcalan’a yönelik tecrite karşı meşaleli yürüyüş

Paylaş

Ağrı, Iğdır ve Siirt'te, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridi protesto eden yurttaşlar, meşaleli yürüyüş yaptı.

Ağrı merkezde PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecrit, meşaleli yürüyüşle protesto edildi. Aralarında HDP Ağrı milletvekilleri Leyla Zana, Dirayet Dilan Taşdemir, Mehmet Emin İlhan, Berdan Öztürk'ün yanı sıra KJA, HDP ve DBP yöneticileri ve yüzlerce yurttaş Newroz alanından Dörtyol Kavşağı'na yaktıkları meşaleler eşliğinde yürüyüşe geçti. "Bê Serok jiyan nabe" ve "Bijî Serok Apo" ve "Barışın elçisi tecritte' sloganları atılan yürüyüşte, "Önderliğin özgürlüğü kadının özgürlüğüdür" pankartı açıldı. Yürüyüş öncesi polis ve özel harekat timlerinin tüm köşe başları ve sokakları tutması dikkat çekerken, alanının çıkışında yürüyüş engellenmek istenildi. Milletvekillerinin polislerle yaptığı görüşmenin ardından kitle yürüyüşüne devam etti.

Dört yol Kavşağı'na varan kitlenin saygı duruşunda bulunmasının ardından konuşan KJA üyesi Naile Barış, sadece Kürt halkının değil tüm Ortadoğu halkının yaşamış olduğu savaş ve bunalımdan tek çıkışının PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın ortaya koyduğu yol haritası olduğunu söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın tüm barış çabalarına rağmen AKP'nin inkar ve imhayı dayatmaya devam ettiğini ifade eden Barış, barışın artık tüm halkların talebi olduğunu söyledi. "AKP'nin yaptığı savaş dayatmasıdır" diyen Barış, "AKP'nin yapması gereken bu savaş dayatmasını ve provokasyonları bir kenara bırakarak bir an önce Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride son vermelidir. Kürt Halk önderinin tutukluluk durumuna son vermelidir. AKP'yi bir kez daha uyarıyoruz" diye belirtti. 

Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sona erdi. 

DOĞUBAYAZIT'TA MEŞALELİ YÜRÜYÜŞ 

Ağrı'da DBP Doğubayazıt İlçe Örgütü öncülüğünde, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecrit meşaleli yürüyüşle protesto edildi. İlçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında Doğubayazıt Belediye Eşbaşkanı Rohat Özbay, HDP Ağrı Milletvekili M.Emin İlhan, DBP ve HDP yöneticileri, STK temsilcileri , meclis üyelerinin de bulunduğu yüzlerce yurttaş İsmail Beşikçi Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. "Tecritle değil özgür önderlikle müzakere ve barışa" ile "Özgür önderlikle özgür geleceğe" pankartları açılan yürüyüşte, sık sık "Biji Serok Apo", "PKK halktır halk burada" , "Biji berxwedana Kobanê" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından açıklamayı yapan DBP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Muhsin Kula, Türkiye'de tüm halkların ve özellikler Kürt halkının büyük umut bağladığı çözüm sürecinin iktidarın hırslarına kurban edilmesine izin vermeyeceklerini belirterek, "Kürt halkı yıllardır yaşadığı acıları bir kenara bırakıp önderliğin arkasında barış elini uzatmaya hazırken karşılığında önderliğine ve tüm demokratik haklarının kazanımlarına el uzatılmasına sessiz kalmayacaktır. Eğer Türkiye ve Ortadoğu'da barış isteniyorsa Sayın Öcalan'ın özgürlüğü esastır" dedi

Eylem "Biji serok apo" sloganı ile sona erdi. 

IĞDIR'DA DA MEŞALELİ PROTESTO 

DBP ve HDP Iğdır il örgütleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecrit meşaleli yürüyüşle protesto edildi. Yürüyüşe, DBP Iğdır İl Eşbaşkanları Murat Yerlikaya, Zübeyde Kaynar, HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Cesim Katar, Iğdır Belediye Eşbaşkanları Murat Yikit, Şaziye Önder, KJA bileşenleri ve DEM-GENÇ üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. DBP Iğdır İl Örgütü binası önünde bir araya gelen yurttaşlar, çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçti. "Biji serok Apo" ve "Biji berxwadane YPG" sloganları eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş esnasında polislerin kameralarla yurttaşları kayıt altına alması gerginliğe neden oldu.

Yürüyüşün ardından açıklama yapan DBP Iğdır İl Eşbaşkanı Murat Yerlikaya, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kendileri için serhıldan gerekçesi olduğunu belirterek, "Önderliğimiz üzerinde geliştirilen bu tecrit kabul edilemez. AKP hükümeti derhal bu tutumundan vazgeçmeli, halkların önderlik olarak kabul ettiği Sayın Abdullah Öcalan'ı bu tecritten çıkarıp özgürlüğüne kavuşturma olanaklarını derhal oluşturmalıdır. Önderliğimiz serhıldan gerekçemizdir" dedi.

Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı. 

SİİRT'TE TECRİT PROTESTO EDİLDİ

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrit Siirt'e merkezde bulunan Orhan Doğan Kent Parkı'nda yapılan basın açıklaması ile protesto edildi. HDP Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin, Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, HDP, DBP il eş başkanları, MEYADER ve TUHAD-DER yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamayı yapan DBP İl Eşbaşkanı Şükrü Timurtaş , Türkiye'nin AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir savaşa sürüklenmek istendiği belirtti. 

Timurtaş, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan Temmuz 2011'den bu yana avukatlarıyla görüştürülmemektedir. 16 yıllık ağır İmralı işkencesi yetmezmiş gibi AKP kaybettiği seçimin saldırganlığıyla çözüm sürecini bitirdiği gibi İmralı Heyeti'nin de Barış Adası'na dönüşebilecek İmralı'ya geliş gidişlerini engelliyor. AKP, iktidarını kaybetmiş olmanın verdiği saldırganlığıyla ülkemizi felakete sürükleyecek bir savaş konsepti uygulama aşamasındadır. Ülkemizde bu savaş konseptini durdurabilecek, barışçıl demokratik siyasetin önünü açabilecek yegane insan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'dır" dedi.

Eylem "Bê serok jîyan nabe" sloganlarıyla sona erdi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

'İnsan kaçakçılığı sektörünü yaratan devlettir'

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa