11 Temmuz 2015 23:18

Adana’da kuzey kutbundaki buzullar için eylem

Paylaş

Buzulların erimesinde en büyük paya sahip olan kirletici fosil yakıtları üreten petrol şirketleri bir süredir buzulların yüzde 75’nin eridiği alana petrol çıkarmak için göz koymuş durumda. Türkiye’de de faaliyet gösteren Shell ve Rus şirketi Gazprom kuzey kutbunda buzların eridiği alanlarda petrol aramak için girişimlerde bulunuyor. Shell’in petrol platformunu taşıyan bir gemisi petrol aramak için Grönland yakınlarında bekliyor.

Adana Çevre Platformu ve Greenpeace kuzey kutbundaki buzulları tehdit eden petrol şirketlerine dur demek için dünyanın birçok noktasında gerçekleştirilen etkinliklerle eş zamanlı olarak Eski Baraj Çamlığı’nda bir etkinlik gerçekleştirdi. Vejetaryen piknikte bir araya gelen vatandaşlara ve özellikle çocuklara Kuzey kutbundaki buzulların dünyaya gelen güneş ışınlarını geri yansıtarak dünyanı serin kalmasını ve tarım için gerekli iklimsel şartların sabit kalmasını sağladığını anlatan çevre aktivistleri kutupların dünyanın kliması konumunda olduğunu ve kalan yüzde 25’in erimesi neticesinde dünyayı büyük felaketlerin beklediğini aktardılar.

'DÖNÜŞÜ MÜMKÜN OLMAYAN FELAKETLERE YOL AÇABİLİR'

Etkinliğe katılan çevre aktivistleri adına açıklama yapan Greenpeace Adana’dan Semih İğeci, Shell’in Kuzey Kutbunda petrol arama istasyonları kurma talebini yalnızca ABD’nin kabul ettiğini ancak Uluslararası bir izin çıkarmaya çalıştığını ifade etti. Güney kutbunda herhangi bir endüstriel faaliyetin ve petrol aramasının yasak olduğunu dile getiren İğneci, bu uygulamanın Kuzey Kutbu’na da yapılmasını istediklerini söyledi. Gelecek nesillere iyi bir dünya bırakmak istiyorsak kutupların kullanımına hayır” diyen İğneci, Shell ve Gazprom’a “kuzey kutuplardan elini çek” dedi. Exxon Valdez petrol sızıntısına ve Deepwater Horizon felaketine dikkat çeken İğneci Kuzey Kutbu’nda meydana gelebilecek bir sızıntının geri dönüşü mümkün olmayacak felaketlere yol açabileceğini söyledi.Etkinlikte çocuklara ve pikniğe katılan vatandaşlara kuzey kutbunun önemini anlatan kiapçıklar verildi. Çevre aktivistleri evlerinden getirdikleri vejetaryen yemeklerle Vejetaryen pikniği gerçekleştirdi. Çocuklar Shell’i durdur, Kuzey Kutbunu Kurtar” pankartını boyayarak eyleme destek verdiler.  (Adana/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Saray'dan Danıştay kararı açıklaması: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'yle doğrudan alakalı değil'

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa