11 Temmuz 2015 19:50

Hema patronu en az 2 asgari ücret vermeyi kabul etti direniş sona erdi

Paylaş

Bartın'ın Amasra ilçesinde geçen pazartesi gününden itibaren iş bırakan HEMA işçilerinin direnişi, işverenin en az 2 asgari ücret ödemeyi kabul etmesiyle sona erdi. 

Dün akşam, işçilerin örgütlü olduğu Genel Maden İşçileri Sendikası'nın (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci'nin, HEMA Genel Müdürü Selim Şenkal ve şirket yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde anlaşmaya varıldı. GMİS'ten yapılan açıklamada, şirketin 2 asgari ücreti taban ücret olarak belirlendiği, geriye dönük 9 aylık alacakların ise yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinde konuşulacağı bildirildi.
GMİS Genel Sekreteri Hakkı Arslan, yapılan görüşmenin anlaşmayla sonuçlandığını söyledi. Arslan, şöyle dedi:

“Keşke, kanunun yasanın verdiği hakları zamanında bize verselerdi biz de bu eylemi yapmasaydık. Biz her zaman 'hak verilmez alınır' dedik. Ben de yasaların size verdiği çalışmama hakkınızı kullanmanızdan dolayı tebrik ediyorum. Sonuç itibariyle mutlu sona ulaşmış bulunuyoruz. Maden işçisiyle hiç kimse oyun oynamaya kalkışmasın. 1990’lardaki maden işçileri grevinde birileri kendilerini büyük zannetti. Bu onların sonu oldu. Bugün kendine çok güvenenler buraya adım atmayanlar, bizi yok sayanlarda bir gün yok olmaya mahkum olacaklardır. Biz burada politika değil, hak arama mücadelesi ekmek kavgası yaptık. İşverenle yaptığımız görüşme sonucunda geldiğimiz nokta maden işçilerinin hesabına ayın 15’inde geçtiğimiz ayın farkı, yeni çift maaşı ve bayram ikramiyesi yatacak. Bundan sonra 2 asgari ücret ve sosyal ödemeler kesintisiz bir şekilde devam edecek. Geriye dönük 9 aylık farklardan doğan alacaklarınızla ilgili devam eden toplu sözleşme görüşmeleri sırasında karara bağlanacak. Bu alınan kararlar bir protokolle imza altına alınmıştır.”

Açıklamanın ardından işçiler davul zurna eşliğinde oynayarak haklarını almanın sevincini yaşadılar. (DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

LGBTİ yürüyüşü iptal edildi, basın açıklamasına taşlı saldırı yapıldı

SONRAKİ HABER

Edirne'de 2 torununu istismar eden erkek tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa