Tarsus'ta 12 Kişinin öldüğü tren faciasında karar çıktı

Tarsus'ta 12 Kişinin öldüğü tren faciasında karar çıktı

Burak Şefkat

Mersin’den Tarsus’a gelen yolcu treninin işçi taşıyan servis minibüsüne hemzemin geçitte çarpması sonucu 12 kişinin öldüğü kazaya ilişkin dava sonuçlandı. Olayla ilgili yargılanan bariyer görevlisine 10 yıl, servis sürücüsüne de 5 yıl hapis cezası verildi.

Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, "Taksirle yaralama, taksirle öldürme, ölüme sebebiyet verme" suçlarından yargılanan tutuklu sanıklar bariyer görevlisi Erhan Kılıç ve minibüs sürücüsü Fahri Kaya ile ölen işçilerin yakınları ve avukatları katıldı. İşçi servisinin sürücüsü Fahri Kaya ve hemzemin geçitte çalışan bariyer görevlisi Erhan Kılıç’ın savunmalarını dinleyen mahkeme heyeti bariyer görevlisi Erhan Kılıç’a 10 yıl servis şoförü Fahri Kaya’ya 5 yıl hapis cezası hükmetti.

BTS: SORUMLU TCDD

Birleşik Taşımacılık Sendikası kazanın yaşanmasının ardından Genel Başkan Nazım Karakurt imzasıyla yayımladığı açıklamada özelleştirmelerin ölümlü kazalara davetiye çıkardığını vurgulayarak, Adana-Mersin hattındaki demiryolunda sürekli bu tip kazalar yaşandığı hatırlatmış ve TCDD’nin BTS'nin uyarılarını dikkate almadığı ifade ederek hemzemin geçitte çalıştırılan bekçilerin de hizmet alım yolu ile çalıştırıldığı, demiryolu personeli olmadığı ve bu yüzden işin önemi ve tehlike boyutunu anlayamadığını ifade etmişti.

LEVENT TÜZEL SORU ÖNERGESİ VERMİŞTİ
 

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’de yaşanan kazanın ardından mecliste verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt istemişti.

* Günde on bin kişinin geçtiği ve sürekli kazaların olduğu Bağcılar Hemzemin Geçidi neden modernize edilmemiştir?  Sendika ve meslek örgütlerinin uyarıları neden dikkate alınmamıştır?
* Kaza sırasında görevli olan bekçi demir yolu çalışanı mı, yoksa hizmet alım yolu ile çalıştırılan personel midir? Bu personel kaç yıldır demir yolunda çalışmaktadır? Bu personele mesleki eğitim verilmiş midir? Verilmiş ise, kaç kez ve hangi tarihler arasında verilmiştir?
* Bariyerlerin inmediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise, binlerce insanın geçtiği hemzemin geçitlerinde kontrolün, bir bekçinin dikkatine ve sorumluluğuna bırakılması, kamu idaresinin ve hükümetin sorumluluğunu ortadan kaldırır mı?
* Demir yollarında hizmet alım yoluyla, düşük ücretli, güvencesiz, kuralsız, özlük haklardan yoksun taşeron personel çalıştırmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?
* Hemzemin geçitlerin kaldırılarak trafiğin alt ya da üst geçitlere aktarılması yönünde çalışmanız var mı? Varsa bunlar nerelerdedir ve ne zaman bitirilecektir?
* Alt geçit veya üst geçit yapılmasının imkansız olduğu geçitler nerelerdedir ve bu geçitlerin bekçili bariyerli hemzemin geçide dönüştürmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır? 
* Bakanlığınızca, hemzemin geçit kazalarını ve bu kazaların yol açacağı can kayıplarını önlemek için ilgili kurumlarla birlikte ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

 

www.evrensel.net