Mahalle halkı ve esnafın direnişi sonuç verdi Ankara'da yol kenarı ücretsiz oldu

Mahalle halkı ve esnafın direnişi sonuç verdi Ankara'da yol kenarı ücretsiz oldu

Ankara'da Rüzgarlı Sokak'ta mahalle halkının ve esnafın direnişi ve esnaf Mehmet Karagöz'ün öldürülmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yol kenarı ücretli otopark karannı geri çekmek zorunda kaldı. Gökçek yol kenarı ücretli otoparkların 15 Temmuz'dan itibaren ücretsiz olacağını açıkladı.

Gökçek'in açıklamasından 1.5 saat sonra otoparkların ücretsiz olması hakkında hazırlanan Başkanlık Yazısı, seri olarak Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'ne getirildi. Ek gündem maddesi olarak okunan Başkanlık Yazısı, oy birliğiyle kabul edildi. Kararla birlikte yol kenarı otoparkların ücretsiz olması kesinleşti. 

Başkanlık Yazısı'nda, kiracılar tarafından işletilen otoparklardan sık şikayetlerin geldiği hatırlatılırken şu ifadelere yer verildi: 

"Otopark işletilen yerdeki esnafla sıkıntı olayların yaşanmasının yanı sıra otoların park şeklinin değiştirilmesi nedeniyle belediyemizce belirtilen şeklin dışında sokağa (dik yada yan park yaptırılması) nedeniyle trafik sıkışlığının yanında vatandaş ve esnafla gereksiz tartışmaların yaşandığı görülmekte olup bu hususta gerekli tedbirlerin belediyemizce alınması zarureti bulunmaktadır.

Diğer taraftan bu alt kiracılarla ilgili sözleşmeye aykırı iş ve işlemlerde de tutanaklara bağlanmış olmasına rağmen, yapılan uyarılara rağmen kira sözleşmesinde/ protokollerle belirtildiği şekilde çalıştırılmaması nedeniyle bu aykırı durumların da düzelmediği tespit edildiğinden, gerek vatandaşların yoğun şikayetleri, gerekse bu yol boyu otoparkların hepsinin bulunduğu cadde ve sokaklardaki güvenliğin sağlanması, trafiğin emniyetli ve sağlıklı ir şekilde akışının sağlanabilmesi, gerekse alt kiracıların sözleşmeye/protokole aykırı işletme yapmaları dikkate alındığından ANFA Ankara Altınpark İşletmeleri LTD. ŞTİ.'ne kiralanmış/işletme hakları devredilmiş olan yol boyu otoparkların mevcut kira sözleşmelerinin-protokollerinin kiracılık/işletme haklarının iptal edilerek bu yerlerin ücretsiz olarak Ankara halkı ile esnafımızın kullanımına bırakılması hususlarında karar alınabilmesi için.” (DHA)

 

 

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Temmuz 2015 18:29
www.evrensel.net