Yeşil Yol’u bu zorbalıkla yapmaya çalışıyorlar

Yeşil Yol’u bu zorbalıkla yapmaya çalışıyorlar

Sinem UĞURLU
İstanbul

Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi’ne karşı nöbet tutan kadınlara jandarma saldırdı, kadınları yerlerde sürükleyerek dozerlerin önünden uzaklaştırmak istedi. Jandarma ve dozerlerin şimdilik geri çekildiği öğrenildi.

Karadeniz’in doğal güzelliklerinin tahrip edeceği için yöre insanlarının yoğun tepkisini çeken Yeşil Yol Projesi’ne karşı Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Samistal Yaylası’nda nöbet başlamıştı. Dün komando birlikleri eşliğinde yol çalışması yapılmak istenince, bunu duyan halk yaylaya akın etmişti. Direniş sonucunda, çalışmalar durdurulmuş ve içinde yaşlı kadınların da olduğu 15 kişilik bir grup, nöbet tutuyordu. 

Dozerlerin önünde nöbet tutan ve aralarında yaşlı kadınların da olduğu vatandaşları jandarma kuvvetleri yerlerde sürükleyerek uzaklaştırmak istedi. Yöre insanları buna rağmen direnince, iş makineleri ve jandarma ekiplerinin şimdilik geri çekildiği bilgisi verildi. 

Öte yandan, Samistal’a giden yollar da Rize Valiliğinin emri ile Kaymakamlık tarafından 
2 gündür kapalı. Çamlıhemşin’den Samistal’e çıkmak isteyen vatandaşların da şu anda toplanarak, Samistal Yaylası’na çıkmak için hazırlık yaptığı öğrenildi. 

Çamlıhemşin’de 2 gündür hukuksuz bir şekilde kapalı olan yolların açılması için dilekçe toplandı.  

 

 

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Temmuz 2015 17:19
www.evrensel.net