Veli Ağbaba, Kemal Ördek’i Bakanlığa sordu

Veli Ağbaba, Kemal Ördek’i Bakanlığa sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan Kırmızı Şemsiye Derneği Başkanı Kemal Ördek’in başına gelenleri İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’e sordu.

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Kemal Ördek geçtiğimiz günlerde Ankara’daki evinde saldırıya uğramıştı. Kemal Ördek’in ifadesine göre; saldırı sonrasında polis memurlarının gözetimi halindeyken sözlü saldırılar devam etti, polis memurları ile saldırganlar arasında Örnek aleyhine hakaret ve tehdit içerikli konuşmalar yapıldı, polis memurları ifade alma işlemi sırasında baskılayıcı tutumlar sergiledi.

Veli Ağbaba verdiği önergede, polis memurları hakkında işlem yapılıp yapılmadığını sordu. Ağbaba ayrıca şu soruları yöneltti: “2002-2012 yılları arasında ve 2012-2015 döneminde resmi kayıtlara göre LGBTİ bireylere yönelik bu tür saldırıların sayısı nedir? Bu saldırılar neticesinde yaşamını kaybeden veya yaralanan kaç mağdur vardır? Son on yılda mağdur LGBTİ bireylere yönelik bu tür davranışları sebebiyle kaç Emniyet personeli hakkında adli ve idari makamlara şikayette bulunulmuştur? Bu nedenle kaç kişi hakkında soruşturma yürütülmüştür?” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net