11 Temmuz 2015 13:27

Yunanistan'da halkın 'Hayır'ı, Mecliste 'Evet'e döndü!

Paylaş

Seyit ALDOĞAN
Atina

Yunanistan'da parlamento, yeni borç paketi için Troyka tarafından istenen önlemleri içeren hükümet planını onayladı. Gece geç saatlerde sona eren oylamanın ardından konuşan Başbakan Alesis Çipras, Yunanistan'ın alacaklılarıyla müzakereleri tamamlamak için güçlü bir yetkisi olduğunu söyledi. Mecliste yeni kemer sıkma önerileri oylanırken, Atina’da birçok bölgede ‘yeni reform paketine hayır’ eylemleri yapıldı. Yunan halkı yüzde 61’le hayır dediği Troyka’nın dayatmalarının mecliste SYRIZA eliyle hayata geçirilmesine karşı çıkıyor.

‘MAYINLI BİR TARLAYA GİRİYORUZ’

Yunanistan Meclisi gece saat 12.30 sıralarında olağanüstü toplandı ve SYRIZA’nın Troyka ile görüşmelerde meclisten tam yetki alma önerisini görüştü. Gece saat dörde kadar süren görüşmelerde ilk konuşmayı Çipras yaptı. Çipras “6 aydır bir mücadele içindeyiz. Bu orantısız güçlerle verdiğimiz bir savaştı. Elbette yanlışlıklarımız oldu. Kayıplarımız oldu ama kazandıklarımızda var. Bundan sonra mayınlı bir tarlaya giriyoruz” dedi. Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı Evangelos Meymarakis ise hükümete yetki vereceklerini ve hükümetinde en geç pazar gününe kadar anlaşmayla Atina’ya dönmek zorunda olduğunu söyledi.

‘PAKET DAHA AĞIR KOŞULLAR GETİRİYOR’

Yunan hükümetinin Troyka’ya sunacağı tasarruf paketi meclis komisyonlarında olağanüstü madde olarak tartışılırken sert açıklamalar ve tartışmalar gündeme geldi. Yunanistan Komünist Partisi (KKE) adına yapılan konuşmada paketin Yunan işçi ve emekçilerine daha ağır yükler getireceği, Troyka tarafından kabul edilmemesi durumunda ise iflasın gündeme geleceği bu nedenle oylarının olumsuz olacağını vurguladı. Yeni Demokrasi Partisi ise hükümetten AB ve İMF’den çıkılmayacağı yönünde yazılı taahhüt istedi. PASOK ve Potami partisi ile Bağımsız Yunanlar Partisi üyeleri oylarının olumlu olacağını belirttiler. Komisyonun SYRIZA’lı üyesi Rahil Makri paketin halk oylamasında reddedildiğini, dolayısıyla halka verilen sözün tutulmaması nedeniyle olumsuz oy vereceğini söyledi. Faşist Altın Şafak ise hükümeti darbeci davranmakla suçlayarak SYRIZA’nın seçim öncesi ve seçim sonrası politikasının aynı olmadığını ve AB ve avrodan çıkılması gerektiğini söyledi.

SYRIZA’DAN ÇİPRAS’A 2 HAYIR

Sabaha karşı saat dört sıralarında oylamaya geçildi. oylamada 300 kişilik meclisten 251 evet 32 hayır ve 8 geçersiz oy kullanıldı. 32 hayır oyu arasında 2 SYRIZA milletvekili de bulunuyor. Ayrıca 8 SYRIZA’lı milletvekili geçersiz oy kullandı 7 SYRIZA’lı milletvekili ise oylamaya katılmadı. Oylamaya gelmeyen milletvekili sayısının toplamı ise dokuz. 15 SYRIZA milletvekili ise hükümeti zor durumda bırakmamak için istemedikleri halde evet oyu verdiklerini parti merkezine yazılı olarak ilettiler. Enerji, Ulaşım Ve Kalkınma Bakanı olan ve SYRIZA içinde sol kanadı temsil eden Panayotis Lafazanis ile Çalışma Bakanı Dimitris Stratulis geçersiz oy verdi.

ÇİPRAS’I MECLİSTE ZOR ZAMANLAR BEKLİYOR

SYRIZA ve Bağımsız Yunanlar Partisinin toplam oyları 162, bu durumda eğer diğer partiler evet oyu vermemiş olsalardı hükümet yetki bile alamayacaktı. Muhalefet oylarıyla yetki alan Çipras’ın önümüzdeki süreçte ciddi sorunlarla ve  parti muhalefetiyle karşı karşıya kalacağı ortaya çıkıyor. Oylamada ayrıca KKE ve faşist Altın Şafak Partisi hayır oyu kullandı. PASOK ve Potami Partisi ise evet dedi.  Bu arada oylama sonuçlarına ilişkin geniş tepkilerin ortaya çıkacağı yorumları da gün yüzüne çıktı. Yunan halkının halk oylamasında yüzde 61.3’ünün hayır dediği oylar mecliste 88.7 evet oyuna dönüşmüş durumda.

'AVRODAN ÇIKIŞ ZOR AMA MÜMKÜN OLMAYAN BİR ALTERNATİF DEĞİLDİR'

SYRIZA içindeki sol kanat ve SYRIZA içerisinde yer alan birçok örgüt Troyka’ya sunulacak tasaarruf paketine karşı olduklarını sosyal medyadan duyurdular. Dün akşam SYRIZA’nın içerisinde bulunan sol kanadın ‘Iskra’ adı verilen internet sitesinde hükümetin politikalarına cepheden karşı çıkan bir yazı yayınlandı ve söz konusu metnin SYRIZA’nın parti grubuna sunulduğu not edildi. Metinde şu görüşler dile getirildi. “SYRIZA hükümetinin özelleştirmeler ve ekonomik baskıları içeren bu programı reddetmekten başka bir seçeneği yoktur. SYRIZA hükümeti bu zorlu süreçte Yunan halkına ve kreditörlere olumlu bir anlaşmanın olmaması, sefalet politikalarına son verilmemesi, ekonomiye tatmin edici ölçülerde sıcak para aktarılmaması, ve borçların silinmesini güvence altına alacak politikaların uygulanmaması durumunda avrodan çıkış dışında bir alternatif olmadığını açıklamalıdır. (....) Avrodan çıkış zor ama mümkün olmayan bir alternatif değildir."

Yazı metninde ayrıca özelleştirmelerin durdurulması, borçların ödenmemesi bankalara kamu adına el konması vb talepler yer alırken avrodan çıkılmasının ekonomiyi güçlendireceği vurgulanıyor.Metnin altında SYRIZA’nın politbüro üyesi olan Leucakos Statis, Davanelos Andonis, Papadoyanni Sofi ile birlikte milletvekilleri Lapaviças Kostas ve Petrakos Tanasis’in imzaları bulunuyor. 


YENİ REFORM PAKETİ PROTESTO EDİLDİ

Yunanistan’da dün başta başkent Atina olmak üzere ülkenin tüm büyük şehirlerinde AB ve İMF karşıtı gösteriler örgütlendi. Oldukça kitlesel geçen gösterilerde SYRIZA hükümetine çağrılar yapılarak yeni bir Troyka anlaşmasını imzalamaması istendi.

Başkent Atina'da akşam saatlerinde biri mücadeleci işçiler cephesi (PAME) diğeri ise sol örgütler ittifakı ANDARSİA tarafından iki ayrı gösteri düzenlendi. On binlerce göstericinin katıldığı eylemlerde yapılan konuşmalarda Yunan halkının halk oylamasında hayır oyu vererek Troyka anlaşmalarını reddettiği ve hükümetin halkın iradesine saygı göstermesi gerektiği vurgulandı.

Gösterilere çok sayıda sendika ve kitlesel kuruluşların yanında gençlik örgütleri ve emekliler de yoğun olarak katıldı. Propilya ve Omonia meydanında yapılan mitinglerden sonra meclise doğru yürüyüşe geçildi ve AB, İMF karşıtı sloganlar atıldı. Meclis önüne gelen PAME ile ANDARSİA kortejleri birleşti ve göstericiler gece geç saatlere kadar meclisin önünden ayrılmadı.
Gösterilere SYRIZA’lıların da katıldığı gözlenirken birçok ilde çağrıyı SYRIZA taraftarları ve üyelerinin yaptığı öğrenildi. Ayrıca bundan önce yapılan gösterileri uzaktan izleyen polisin bu gösteride geniş önlemler aldığı görüldü.

ÖNCEKİ HABER

İşçi ölümden döndü, haberi izleyen muhabirimize şirket yetkilisi saldırdı

SONRAKİ HABER

Buca Belediyesi işçilerinden oturma eylemi: Alacaklarımız eksiksiz yatırılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa