Prof. Dr. Adnan Gümüş: Eğitim sistemi alarm veriyor

Prof. Dr. Adnan Gümüş: Eğitim sistemi alarm veriyor

Prof. Dr. Adnan Gümüş, LYS sonuçlarının, okullarda verilen eğitimin düzeyinin ne kadar yetersiz olduğunu gösterdiğini anlattı.

Volkan PEKAL
Adana

Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) başarı oranı oldukça düşük çıktı. YGS’ye giren 2 milyon öğrenciden 757 bin kişinin başvurduğu LYS’de 30 soruluk geometri alanının doğru yanıt ortalaması 3.78 oldu. Bu oran 50 soruluk matematikte 9.7’i bulabildi. 2 milyon kişinin girdiği YGS ve LYS sınavlarında yaklaşık 1600 kişi fizik, kimya, biyoloji alanında hiç iddia taşımıyor. Bu alana başvuru sayısı 400 binlerde kaldı. İddialı olanların ortalaması ise 30’ar soruda 6 ile 9 arasında.

ÖĞRENCİLER BAŞARISIZ OKULLARA YÖNLENDİRİLİYOR

ÖSYM’nin sitesinden de ulaşılabilecek bu bilgileri değerlendiren Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş, pedagojik ve bilimsel yöntemlerden uzak yalnızca muhafazakar bir insan yaratma amacı taşıyan, devlet kaynaklarının özel okullarda heba edildiği bir tablonun bu sonuçlara neden olduğunu söyledi. Öğrencilerin başarı düzeyinin düşük olduğu imam hatip ve yalnızca diploma dağıtma anlamına gelen açık öğretim liselerine yönlendirildiğini ifade eden Gümüş, önümüzdeki yıllarda birçok Anadolu ve fen lisesi öğrencisinin dershanelerden dönüştürülmüş temel liselere yönlendirileceğini ve bugünleri arar duruma gelineceğini dile getirdi. 

İMAM HATİP BAŞARISIZLIĞA NEDEN OLDU

Öğrencilerin LYS sonuçları ile de başarı düzeyi düşük olduğu ortaya çıkan imam hatip liselerine yönlendirildiğini ifade eden Gümüş, “Başbakandan Cumhurbaşkanına, Milli Eğitim Bakanlığından okul müdürlerine kadar imam hatip okullarına bu kadar önem veriliyorsa, özel binalar, daha fazla öğretmen sağlanıyorsa, bu kadar iddialı bir projeyse bir başarı beklemek lazım” dedi. Öğretmen liselerinin puanlarını örnek veren Gümüş, öğretmen liselerinin puanlarının imam hatiplerden oldukça yüksek olduğunu ortaya koyarak gençlerin devlet eliyle başarısız okullara yönlendirildiğini ifade etti.
Matematik, edebiyat, fen eğitiminin başarısız olduğunu söyleyen Gümüş, bu derslerde harcanması gereken enerjinin Osmanlıca, din dersleri gibi derslerde harcandığını söyledi. 

BAŞARILI MÜDÜRLER YERİNE AKP’LİLER

Başarısızlığın önemli nedenlerinden birinin de hangi müdürün başarısız olduğuna bakılmaksızın bir gecede yapılan düzenleme ile okul müdürlerinin değiştirilmesi olduğunu dile getirdi. Okul müdürlüklerinin yüzde 90’ına AKP’lilerin getirildiğini dile getiren Gümüş, ‘Müdürü hangi başarıya, hangi liyakate göre aldın?’ işte tüm bu sorunlar üst üste biniyor ve tüm okullar altüst oluyor” dedi. Ortaya çıkan sonucun 32 soru cevaplayarak 260 barajını aşan yüzde 8 oranında öğrenci olduğunu ifade eden Gümüş, 4 yıllık bir üniversiteye girebilmek için asgari bilgiye sahip olmayan yüzde 92’nin verilen eğitimin yetersizliğini gösterdiğini dile getirdi. 

MUHAFAZAKARLIK BİLİMİN ÖNÜNE GEÇTİ

Milli Eğitim Şûrasında alınan kararlar da dahil eğitim öğretimin pedagoji ile uğraşmadığını dile getiren Gümüş, eğitim yalnızca kendi ideolojisini nasıl dayatacağı, kendi ideolojisine uygun bir nesli nasıl yaratacağı üzerine kurgulanıyor. Bu şekilde Türkiye’ye de dünyaya da İslam’a da faydası yok. Bir faydası olacaksa yüksek matematik, felsefe, fen bilen, yüksek dil becerisi olan, eleştirel sorgulayıcı bir dünyaya sahip olan gençlere nesillere ihtiyacımız var” dedi. 

BAŞARI DAHA DA DÜŞEBİLİR

Bilimsel ve pedagojik ilkelere uygun bir eğitim öğretim reformunun gerekli olduğunu söyleyen Gümüş, sağlıklı bir eğitim ortamı için öğrencinin biyolojik, sosyal, moral gelişimi için uygun ortam sağlanması gerektiğini dile getirdi. Öğrencinin bilişsel gelişimi için birbirinden farklı düzenlenmiş sınıflar, bol miktarda laboratuvar, oyun, kütüphane, bahçe düzenlerinin zenginleştirilmesi gerektiğini dile getiren Gümüş, “Öğrencinin eleştirel yaklaştığı, sorguladığı eğitim yerine muhafazakar değerlerin aktarılması yeterli görülüyor” dedi. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nda Türkiye’nin 65-70 ülke içerisinde 43-45’inci sıralarda yer aldığını ifade eden Gümüş, önümüzdeki yıllarda bu başarının daha da düşebileceğini ifade etti. 

'TEŞVİK DEVLET OKULUNA VERİLSİN’

Alman sisteminde meslek liselerindeki öğrencilerin fizik, kimya bilgilerinin diğer liselere göre daha yüksek olduğunu dile getiren Gümüş, meslek liselerinde fen, edebiyat eğitimlerinin yapılamadığını belirterek, “Mezun olan öğrenci fizik, kimya bilmeden nasıl sağlık hizmeti verecek, nerede sızıntı yapar bilmeden nasıl bir gaz hattı döşeyecek” dedi. 
Özel meslek liselerine öğrenci başına verilen 5 bin 500 lira teşvikin haksız kaynak transferi anlamına geldiğini ifade eden Gümüş, “5 bin 500 lirayı devlet okuluna harcadın başarısız oldu mu da özel okula aktarıyorsun” dedi.
Özel meslek liselerinin daha başarılı olmadığını ifade eden Gümüş, o paranın kamu okullarına harcanması durumunda okulların daha başarılı olacağını kaydetti.

www.evrensel.net